فراخوانی ...
دیدار رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با ریاست جامعه المصطفی العالمیه نسخه چاپی RSS
 • یکشنبه 6 اسفند 1391 ساعت 18:42
  دیدار رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با ریاست جامعه المصطفی العالمیه کورش پرند ، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی، رئیس جامعة المصطفی العالمیة با اشاره به مطرح شدن بحث دیپلماسی مهارتی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اظهار کرد:

   تاکنون یک سمینار ملی در این زمینه با حضور کارشناسان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف برگزار و طی آن راهکارهای استفاده از توان و ظرفیت همه دستگاه‌ها به منظور فرهنگ سازی و مهارت آموزی به افراد بررسی شد.

  وی افزود: نخستین کار در این زمینه تربیت مربی برای کشورهای جهان اسلام و حتی سایر کشورهاست؛ در حال حاضر مرکز تربیت مربی فنی کرج یکی از بهترین مراکز آموزشی در سطح خاورمیانه محسوب می‌شود و هر ساله تعداد زیادی از افراد را زیر پوشش برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه این مرکز دارای 17 دپارتمان آموزشی است خاطرنشان کرد: در مجموع رشته‌های فنی و حرفه‌ای در قالب 5 هزار استاندارد آموزشی دسته بندی شده‌اند که شامل حوزه‌های خدمات، صنعت و کشاورزی است.

  وی ادامه داد: یکی از ارتباطات سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ایران با کشور سومالی صورت گرفته اما با توجه به ناپایداری حکومت در این کشور شیوه کار تغییر یافت و اشخاصی که از این کشور در جامعة المصطفی تحصیل می‌کنند زیر پوشش طرح‌های آموزشی و مهارتی سازمان فنی و حرفه‌ای نیز قرار می‌گیرند.

  دکتر پرند با اشاره به ضرورت تدوین استانداردهای آموزشی و منابع درسی برای مهارت آموزان خارجی عنوان داشت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ایران توانایی زیادی در این زمینه دارد به طوری که طی شش ماهه نخست سال جاری توانسته است بیش از 300 هزار جلد کتاب آموزشی را در اختیار مهارت آموزان قرار دهد.

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز کرد: اعزام نیروی کار ورزیده ایرانی به کشورهای مختلف یکی دیگر از ضرورت‌های امروز به شمار می‌رود؛ این کار علاوه بر ایجاد اشتغال موجب تأثیرگذاری فرهنگی بر سایر ملل نیز می‌شود و در حال حاضر کشورهای آفریقایی این ظرفیت را دارند.

  وی با بیان اینکه می‌توان آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای را به سمت آموزش افراد خارجی سوق داد گفت: تاسیس آموزشگاه‌های فنی ایرانی در خارج از کشور از دیگر طرح‌هایی است که می‌تواند تأثیرگذاری زیادی داشته باشد.

  پرند مشاغل خانگی و آموزش روستایی را مورد توجه قرار داد و افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌تواند در این عرصه هم وارد عمل شود و چنانچه این کار به درستی صورت گیرد روستاییان و زنان خانه دار می‌توانند با راه اندازی مشاغل کوچک، درآمدزایی خوبی داشته باشند.

  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با تاکید بر جهت دهی به کمک‌های اقتصادی ایران به سایر کشورها بیان داشت: در حال حاضر قراردادهایی با کشور تانزانیا به امضا رسیده تا تاسیس و تجهیز مراکز آموزشی در این کشور توسط سازمان فنی و حرفه‌ای ایران صورت گیرد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی درادامه دیدار با رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه جامعة المصطفی العالمیة یک نهاد حوزوی بوده و زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند اظهار کرد: تاکنون 20 هزار نفر از 120 کشور از این مرکز فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ این افراد توانسته اند جامعه 10 هزار نفری مبلغان را در سراسر جهان تشکیل دهند.

  وی افزود: برخی از این فارغ‌التحصیلان به عنوان کادر آموزشی جامعة المصطفی فعالیت می‌کنند و بعضی دیگر هم وارد مراکز دانشگاهی شده‌اند.

  رئیس جامعة المصطفی العالمیة با بیان اینکه جمعی دیگر از فارغ‌التحصیلان این مرکز مدارسی را در کشورهای آسیایی و آفریقایی تاسیس کرده‌اند گفت: در حال حاضر 200 مدرسه در آفریقا و افغانستان توسط همین افراد مدیریت می‌شود و علاوه بر این حضور بعضی دیگر از این افراد در شبکه‌های تلویزیونی هم تأثیرگذار بوده است.

  وی ادامه داد: در مجموع طلاب جامعة المصطفی 10 شبکه تبلیغی، آموزشی، رسانه‌ای، دانشگاهی، حوزوی و از این قبیل را راه اندازی کرده‌اند ضمن اینکه برخی از نخستین مؤسسات شیعی در کشورهای مختلف توسط فارغ‌التحصیلان این مرکز تاسیس شده‌اند.

  اعرافی با بیان اینکه در حال حاضر 25 هزار طلبه از 120 ملیت در جامعة المصطفی مشغول به تحصیل هستند گفت: با احتساب خانواده این طلاب، حدود 40 هزار نفر عضو خانواده جامعة المصطفی در ایران سکونت دارند.

  رئیس جامعة المصطفی العالمیة اضافه کرد: حدود 170 رشته علوم اسلامی در این مرکز طراحی شده‌اند و در حال حاضر نیز در 120 رشته به آموزش طلاب مشغول است.

  وی با اشاره به وجود سطوح مختلف آموزشی در جامعة المصطفی عنوان داشت: تاکنون هزاران پایان نامه در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری از سوی طلاب این مرکز ارائه شده و مرکز آموزش‌های مجازی جامعة المصطفی نیز فعالیت چشمگیری طی سال‌های اخیر داشته‌اند.

  اعرافی ادامه داد: تسلط بر زبان‌های فارسی و عربی جزو برنامه‌های آموزشی طلاب جامعة المصطفی است ضمن اینکه در حوزه پژوهش نیز حدود دو هزار محقق به بیش از 20 زبان مشغول فعال هستند.

  رئیس جامعة المصطفی العالمیة با بیان اینکه این مرکز در 10 کشور دارای مؤسسات پژوهشی بوده و به نشر آثار اسلامی می‌پردازد گفت: در حوزه فرهنگی نیز بیش از 300 انجمن توسط طلاب راه اندازی شده و بیش از 4 هزار نفر در قالب این انجمن‌ها سامان دهی شده‌اند و بیش از 100 نشریه و 100 سایت اینترنتی را مدیریت می‌کنند.

  وی با تاکید بر رویکرد راهبردی جامعة المصطفی العالمیة بیان داشت: تدوین سند در خصوص فعالیت در 100 کشور جهان از جمله اموری است که در حال حاضر تحقیق بر روی آنها ادامه داد.

  اعرافی با اشاره به حضور جامعة المصطفی در سایر کشورها در قالب نهادهای گوناگون اظهار کرد: مجموعه این فعالیت‌ها دارای یک نظام جامع نیستند بنابراین سازمان فنی و حرفه‌ای می‌تواند با زیر پوشش قرار دادن بخشی از فارغ‌التحصیلان این مرکز یک نظام واحد آموزشی به منظور مهندسی جدید در امر هماهنگ سازی حضور در سایر کشورها را فراهم سازد.

  رئیس جامعة المصطفی العالمیة بیان داشت: مأموریت اصلی این مرکز تربیت عالمانی آشنا به حوزه دین و تفکر انقلاب اسلامی است؛ این کار نیازمند الزاماتی است که یکی از مسائل مهم آن اشتغال است.

  وی با بیان اینکه توجه به خانواده‌های طلاب جامعة المصطفی ضروری است گفت: طرح آموزش جامع کاربردی مهارت در این مرکز تهیه شده و سعی در اجرای آن داریم؛ در خارج از کشور نیز از طریق همکاری با کمیته هلال احمر این کار در حال انجام است.

  اعرافی با تاکید بر توانمندسازی طلاب و خانواده‌های آنها به منظور تولید شغل و درآمدزایی ابراز کرد: پیشنهاداتی که رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای ارائه کرده در این زمینه تأثیرگذار هستند ضمن اینکه می‌توان با همکاری این سازمان کارگاه ویژه‌ای مخصوص طلاب المصطفی تاسیس کرد تا دوره‌های مهارت آموزی در همین مراکز برگزار شوند.  خبر| اجتماعی
  نام منبع: اداره کل اموزش فنی و حرفه ای استان اذربایجان شرقی
  شماره مطلب: 991
  دفعات دیده شده: 2614 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش
مرتبط
 • آغاز آموزش‌های کپسولی مهارت در 6حوزه/ تبادل دانش مهارتی با 20 کشور

  آغاز آموزش‌های کپسولی مهارت در 6حوزه/ تبادل دانش مهارتی با 20 کشور
  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه از برنامه ریزی برای آغاز آموزش های کپسولی کوتاه مدت در زمینه های کارآفرینی، فنی و حرفه ای، صنعت، خدمات، کشاورزی و آسیب های اجتماعی خبر داد. کوروش پرند از آغاز ارائه آموزش های کپسولی در حوزه کارآفرینی، فنی و حرفه ای، صنعت، خدمات، کشاورزی و …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 29 شهریور 1391
 • تصویب تغییر وضعیت مربیان حق التدریس سازمان آموزش فنی وحرفه ای در هیات دولت

  تصویب تغییر وضعیت مربیان حق التدریس سازمان آموزش فنی وحرفه ای در هیات دولت
    سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور متولی آموزش های غیر رسمی مهارتی است و زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایفای نقش می کند. به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان قم، رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: توسعه منابع انسانی هر کشوری بر اساس صلاحیت …
  خبر | اجتماعی | یکشنبه 26 شهریور 1391
 • تدوین 1700 استاندارد جدید شغلی و مهارتی/ ایجاد بانک اطلاعات مشاغل


  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام تدوین بیش از 1700 استاندارد جدید شغلی و توسعه آموزش‌های مهارتی، گفت: آموزش‌های تکمیلی بین سطوح تحصیلی از طریق پودمان های آموزشی اجرا می‌شود. کوروش پرند اعلام کرد: در راستای اجرای نظام آموزش مهارت و فناوری، آموزش های تکمیلی بین سطوح …
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 7 شهریور 1391
 • تدوین 10راهبرد برای استقرار نظام جامع مهارت/ ارائه آموزش‌های استاد-شاگردی

  تدوین 10راهبرد برای استقرار نظام جامع مهارت/ ارائه آموزش‌های استاد-شاگردی
  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام تدوین 10 راهبرد برای نظام جامع مهارت و فناوری از جمله تقویت حضور در عرصه‌های بین‌المللی و ارتقاء آموزش‌های مهارتی، گفت: در همین راستا 27 سیاست و حدود 250 برنامه نیز تدوین شده است. کوروش پرند در گفتگو با مهر با اعلام طراحی سند راهبردی …
  خبر | اجتماعی | یکشنبه 5 شهریور 1391
 • وجود بانک اطلاعاتی قوی از مهارت آموزان کشور

  وجود بانک اطلاعاتی قوی از مهارت آموزان کشور
  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: بیش از 99 درصد اطلاعات افراد در بانک اطلاعاتی سازمان درج شده که با ایجاد گواهینامه های الکترونیکی، این بانک اطلاعاتی از مهارت آموزان کشور قوی تر شده است.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 29 بهمن 1393