فراخوانی ...
انواع آموزش فنی و حرفه ای نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 21 شهریور 1391 ساعت 10:00

  آموزش در مراکز ثابت بخش دولتی:

  اینگونه آموزش ها که عموماً آموزش های پایه ای فنی در بخش های مختلف می باشند عمدتاً در کارگاه های مجهز که در محل ثابتی مستقر گردیده اند، اجرا می شود.

  اداره کل دارای 29 مرکز در سطح استان بوده که از این تعداد 14 مرکز ویژه بردران، 5 مرکز ویژه خواهران و 4 مرکز دو منظوره می باشد و بیش از 4/500/000نفر ساعت در مراکز مذکور در سال آموزش مهارت های فنی و حرفه ای را فرا می گیرند و 5 مرکز در حال راه اندازی و یک مرکز مسئول برگزاری آزمون می باشد.

   آموزش روستائیان:

  پایگاه کارآموزی روستائیان به منظور جبران کمبود مراکز ثابت در نقاط دوردست و فاقد مرکز که مستلزم صرف هزینه سنگین احداث مرکز می باشد و لزوم سرمایه گذاری کلان در آن نقاط مقرون به صرفه نبوده، طراحی شده است.

  هر یک از این پایگاه ها با مشارکت نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی در رشته های متنوع آموزشی با تجهیزات خودرو، چادر، کانکس و تجهیزات آموزش مربوطه تشکیل شده اند و آموزش های مربوطه را در منطقه یا روستای مورد نظر اجرا می نمایند و همچنین بیش از 220/000نفر ساعت در سال آموزش مهارت های فنی و حرفه ای را در پایگاه های مذکور فرا می گیرند.

  آموزش به دانشجویان در مراکز ثابت دولتی در داخل شهرها و در داخل دانشگاه ها:

  نظر به استقبال دانش آموختگان آموزش عالی از آموزش های فنی و حرفه ای، این سازمان در فاز اول در حال انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی با دانشگاه های معتبر کشور جهت حضور در فضای دانشجویی و یا فضاهای آموزشی مجاور دانشگاه ها می باشد و در فاز دوم قصد دارد با همکاری وزارت علوم نسبت به اجرای دوره های آموزش مهارتی به عنوان بخشی از دوره های آموزشی دانشجویان در طول دوران تحصیل اقدام نماید که از نتایج این طرح نزدیک نمودن فارغ التحصیلان دانشگاه ها به بازار کار می باشد. بیش از 50/000 نفر ساعت در سال به دانشجویان در مراکز ثابت دولتی آموزش مهارت های فنی و حرفه ای داده می شود.

   

   آموزش در صنایع:

  بخشی از آموزش های این اداره کل در قالب آموزش در صنایع، ویژه شاغلان بازار کار و در راستای صیانت از نیروی کار و ارتقاء سطح مهارت آنان همگام با فناوری های روز در قالب هایی به شرح زیر انجام می شود:

   

  الف- آموزش در مراکز جوارکارگاهی و بین کارگاهی:

  این مراکز به منظور گسترش آموزش های فنی و حرفه ای و تأمین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز صنایع می باشند.

   

  مرکز جوارکارگاهی مرکزی است که از لحاظ تجهیزات آموزشی، مستقل از جریان خط تولید بوده و هر واحد به تنهایی یا چند یا چند واحد به اشتراک می توانند آن را تأسیس و اداره نمایند.

  مرکز آموزش بین کارگاهی مرکزی است که در بین واحد تولیدی به منظور آموزش شغلی توسط صنایع بزرگ ایجاد می شود.

   

  ب- آموزش ضمن کار:

  این آموزش ها به منظور افزایش مهارت شاغلان در صنعت، محل و در حین انجام کار واقعی بدون جدا کردن شاغل از کار صورت می پذیرد.

  بیش از 750/000 نفر ساعت در سال آموزش مهارت های فنی و حرفه ای را در مراکز جوار و ضمن کار و آموزش در صنایع فرا می گیرند.

  آموزش در زندان ها:

  یکی دیگر از بخش های آموزشی این اداره کل در زندان می باشد. از آنجا که بیکاری و فقدان مهارت یکی از علل گرایش به اعتیاد، بزهکاری و خلاف می باشد؛ بنابراین داشتن مهارت در فرد ضمن ایجاد شرایط اولیه برای اشتغال، به تقویت شخصیت و منزلت اجتماعی فرد کمک می کند. در این راستا اداره کل از طریق عقد تفاهم نامه با سازمان امور زندان ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر، نسبت به آموزش زندانیان و معتادان درمان یافته و خود معرف اقدام می نماید. بیش از 300/000 نفر ساعت در سال آموزش مهارت های فنی و حرفه ای را در زندان فرا می گیرند.

   آموزش در پادگان ها

  به منظور احراز شرایط اشتغال جوانان بعد از خدمت سربازی، طرحی تحت عنوان طرح آموزش فنی و حرفه ای سربازان در بهمن ماه 1371 توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تهیه و پس از تصویب هیأت دولت و مقام معظم رهبری، آیین نامه اجرایی آن به نیروهای مسلح و ادرات کل آموزش فنی و حرفه ای سازمان در کشور ابلاغ گردید.

  طبق این قانون اداره کل با همکاری مسئولان اداره آموزش در پادگان ها در نشست های کارشناسی، پس از برنامه ریزی و توافق های لازم بر اساس استانداردها به آموزش پایه و پیشرفته سربازان در محل پادگان ها می پردازد و پس از پایان دوره و انجام آزمون، گواهینامه به آنها اعطاء می گردد. بیش از 180/000نفر ساعت در سال آموزش مهارت های فنی و حرفه ای را در پادگان ها فرا می گیرند.

   

   آموزش در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای (بخش خصوصی)

  آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای آزاد به موسسه آموزشی گفته می شود که توسط بخش غیردولتی با کسب مجوز از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای راه اندازی شده است و بر اساس برنامه های درسی و استانداردهای مهارت آموزشی مصوب سازمان و تأمین عوامل آموزشی واجد شرایط طبق ضوابط نسبت به برگزاری دوره های فنی و حرفه ای اقدام می نماید.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: اداره کل اموزش فنی و حرفه ای استان تهران
  شماره مطلب: 403
  دفعات دیده شده: 9470 | آخرین مشاهده: 3 ساعت پیش
مرتبط
 • همزمان با برگزاری طرح ملی بازدید همگانی از مراکز آموزش فنی و حرفه ای انجام شد: برگزاری نشست مطبوعاتی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان


  مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان گفت: در سال گذشته در 191 حرفه به کارآموزان استان آموزش داده شد که در راستای ارتقاء مهارت های فنی و حرفه ای این میزان در سال جاری به 296 حرفه افزایش یافت
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 13 آذر 1391
 • سالن چند منظوره مرکز آموزش فنی و حرفه ای سراب افتتاح شد

  سالن چند منظوره مرکز آموزش فنی و حرفه ای سراب افتتاح شد
  سالن چند منظوره مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان سراب در آیینی با حضورحجه الاسلام و المسلمین اکرمی امام جمعه سراب ، سعادتی فرماندار سراب و هیئت همراه و میهمانان مدعو به مناسبت ایام الله دهه فجر افتتاح شد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 21 بهمن 1392
 • در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند

  در سراسر کشور؛
 واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
  دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای سراسر کشور در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته، بدون کنکور دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • نقش کلیدی مراکز آموزش مهارتی در ارتقای توانمند سازی جوانان

  نقش کلیدی مراکز آموزش مهارتی در ارتقای توانمند سازی جوانان
  نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی بر نقش کلیدی مراکز آموزش مهارتی در ارتقای توانمند سازی جوانان تاکید کرد.
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 15 مرداد 1392
 • بازدید نماینده مردم شهرستان قاین در مجلس شورای اسلامی از کارگاه های آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قاین

  بازدید نماینده مردم شهرستان قاین در مجلس شورای اسلامی از کارگاه های آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قاین
  نماینده مردم شهرستان قاینات و نایب رئیس کمیسیون آموزش و پژوهش مجلس شورای اسلامی، از کارگاههای مرکز آموزش فنی و حرفه ا ی برادران قاین بازدید و از نزدیک با روند فعالیت ها و اقدامات آموزشی این مرکز آشنا شد
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 8 خرداد 1392