فراخوانی ...
مصاحبه با آقای محسن اصفهانیان مدیرعامل و موسس شرکت گراد نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 12 خرداد 1393 ساعت 14:15
  مصاحبه با آقای محسن اصفهانیان مدیرعامل و موسس شرکت گراد توسط فاطمه غضنفری عضو طرح همیار کارآفرین از دبیرستان فرزانگان منطقه


  بنده ، فاطمه غضنفری هستم از دبیرستان دولتی فرزانگان - امسال با تلاش های زیاد مدیر دبیرستان ما ،سرکار خانم محمدی طلب ، طرحی با عنوان همیارکارآفرین در دبیرستان ما به اجرا در آمده است .در پایان این دوره ما همیاران کارآفرین باید با کارآفرینان برتر و موفق مصاحبه ای داشته باشند و من طی تحقیقاتی که کردم شما را به عنوان کارآفرین موفق انتخاب کردم و از خداوند منان سپاسگذارم که سعادت و افتخار مصاحبه با بزرگی چون شما نصیب بنده شده، مصاحبه ی ما در نشریه ای با نام همیارکارآفرین و همچنین سایت همیار کارآفرین منتشر خواهد شد.


  اول خودتان را به عنوان یک کارآفرین موفق برای ما معرفی بفرمایید ؟

  من محسن اصفهانیان هستم . چهل سال سن دارم مدیر عامل و موسس شرکت گراد هستم درحال

  حاضرشرکت حدودا ( 500 ) نفر پرسنل دارد – در بخش تولید بیشتر فعالیت داریم و فروشگاه های زنجیره ایی که داخل ایران داریم .

   

  درباره ی میزان تحصیلاتتان و این که کجا تحصیل کرده اید بفرمایید ؟

  من دیپلم برق هستم اتفاقا با شغلم سازگاری خاصی ندارد و در تهران درس خوانده ام .

   

  می شود برای ما بگوید گراد آفرین چطوری متولد شده و تولدش ازکجا بود ؟

  اسم شرکت ما گراد آفرین و اسم برند ما گراد است به معنای جامه قدیمی ، باستانی یا ( کهنه ) . خوب ، علاقه ایی که من به طراحی لباس داشتم و چون از جوانی به دیزاین لباس و به طراحی لباس خیلی علاقه داشتم، بیشتر در کار لباس بودم شاید بخاطر همین به تحصیلم ادامه ندادم یا رشته خودم را نخواندم، بیشتر تجربی کار کردم تا تئوری ، از همانجا شروع شد که من به دنبال دو تا از برادرانم و با همکاری آن ها شروع کردیم و یک برند تاسیس کردیم به نام گراد. که بتوانیم لباسهایمان را در جامعه ارائه بدهیم.

   

  آیا طرح و نقشه قبلی و از پیش تعین شده ای برای شروع این کار داشتید ؟

  خوب بالاخره اگر بخواهید به یک نقطه ای برسید باید هدفی در شغل تان برای زندگی تان داشته باشید . اگر هدف نداشته باشید هیچ موقع نمی توانید به آرزوهایتان برسید ، هدفهای بیشتر برای ما مثل آرزو میباشد و سعی کردیم به آن آرزوها و اهداف برسیم .

  - آیا در رسیدن به این اهداف شکستهایی داشتید ؟ اگر شکستی وجود داشته چگونه آن ها را رفع کردید، لطفا بفرمائید ؟

  زیاد با کلمه شکست موافق نیستم اگر برنامه ریزی درست و خوبی داشته باشیم همیشه موفق خواهیم شد . در کارمان، شغل مان ، اگر مشاوره های درست بگیریم و دید باز داشته باشیم همیشه به آن هدفی که می خواهیم میرسیم . علاقه و پشت کار می خواهد و عشقی که به آن کار دارید ، اگر به کارتان علاقه نداشته باشید و کارتان را دوست نداشته باشید همیشه شکست داخل آن کار است، ما در شرکت مان یک شعار داریم:

  کوهنوردی را برای تفریح نیامده ایم که با اولین قطره باران برگردیم، برای همین همیشه نگاه مان به قله کوه بوده. به خاطر همین رفتیم و به آن قله رسیدیم.

   

  در رسیدن به این اهداف الگوی مشخصی هم داشته اید و کسی که بتوانید او را سر مشق کارهای خودتان قرار بدهید ؟

  خوب بالاخره وقتی که به این کار علاقمند شدم، توجه زیادی به مدل برند های خارجی می کردم، مثلا به اشخاص مختلفی که در برند های خارجی مثل برندهای کشور ایتالیا ، انگلیس و حتی آلمان مشغول بودند خیلی علاقه داشتم و می خواستم من نیز در کارم به آن ها برسم . الحمد ا ... راضی هستم. نسبتا به آن هدفهایی که داشتم، رسیده ام و هدف گذاری کرده ایم که در سال های آینده به آن ها برسیم .

   

  قبل از اینکه شرکتتان را تاسیس کنید و این کار را شروع کنید، شغل دیگری هم داشته اید ؟

  نه من از اول فقط در پوشاک کار میکردم.

   

  چه ایده هایی باعث شد که شما شرکت و فروشگاههایتان را گسترش بدهید ؟

  ببینید اینها بستگی به شرایط دارد، ما باید طوری چیدمان و برنامه ریزی کنیم و همچنین شرکتمان را اداره کنیم که شرکت همیشه رشد داشته باشد، ما توی پوشاک چند نوع فروش داریم: فروش بنکداری، فروش فروشگاهی و فروش صادراتی که قبلا" انجام میدادیم ، فروش بنکداری را قدیم انجام می دادیم و الان چندین سال است که انجام نمی دهیم. وقتی ببینیم فروش بنکداری خوب نیست می آییم فروش فروشگاهی را انجام می دهیم، برند سازی می کنیم وقتی که شما به برند بوس آلمان نگاه می کنید یا برند های دیگر، می بینید این روش خوب است خودتان می آیید برند سازی می کنید .

   

  شما فرمودید : گراد آفرین شعبه دیگری ندارد. شما چند فروشگاه زنجیره ای داخل کشور دارید؟

  ما جمعا 23 شعبه یا فروشگاه داخل کشورعزیزمان داریم ، البته شرکت ما صادرات به خارج از کشور هم داشته ، ولی در آینده تصمیم داریم که در خارج از کشور هم فعالیت بکنیم .

   

  برای شروع کار به چه میزان سرمایه و حمایت مالی نیاز داشتید و چطوری آن ها را تأمین

  کردید؟

  شروع به کار را شاید شما روزی بدانید که برند گراد فروشگاه تأسیس کرده ، اما شروع کار از بدو جوانی بنده بوده است ، کار انجام شده، تجربه بدست آمده تا با تلاش و پشتوانه کاری بتوانیم روی پای خود بایستیم، این فروشگاهها را تأسیس کنیم، آن موقع تجربه بیشتر لازم بود و سرمایه خاصی لازم نبود. بعد از سال ها کار و تلاش، برند گراد بوجود آمد و متولد شد.

   

  آیا شما رقبای دیگری هم دارید، چطور با آنها رقابت می کنید؟ رقیب های شغلی شما کدامها هستند ، زیرا وقتی که در اینترنت جستجو می کنیم شرکتهایی هستند همانند گراد، مثل هاکوپیان،

  ماکسیم و ایکات چه برنامهایی برای رقابت با این شرکتها دارید ؟

   

  عرض به حضور شما ، ما برند های ایرانی را اصلا رقیب خودمان نمی دانیم ، آنها همکاران ما هستند.

  بزرگترین رقیبهای ما برندهای خارجی هستند که در ایران فعالیت می کنند. بیشترین درصد فروش داخلی دست برندهای خارجی می باشد. علت این است که بیشتر مردم ایران هنوز به تولیدات ایرانی اطمینان ندارند و برایشان جا افتاده که باید اجناس خارجی مصرف کنند. ما در داخل ایران کارخانه هایی داریم که کالاهایی با کیفیت بالا تولید میکنند و به خارج از کشور می فرستند مثلا به شرکت گث ایتالیا فرستاده می شود و مردم می روند از آنجا کالاها را خرید میکنند بعد آن کالاها را به داخل کشور می آورند، در اینجا کارخانه هایی وجود دارند که لباس تولید می کنند و بر تولیداتشان مارک خارجی می زنند و بصورت جنس خارجی می فروشند. مردم ایران تمایل به خرید اجناس خارجی دارند تا تولیدات داخلی، هنوز تولیدات داخلی را درک نکرده اند . اینها نمونه کوچکی است، به همین علت است که ما برندهای ایرانی را رقیب نگاه نمی کنیم آنها را همکار خود می دانیم و تا بتوانیم کمک شان می کنیم . رقبای ما برند های خارجی هستند.

   

  خانواده شما در موفقیت شما سهیم بوده اند و آیا شما را حمایت کرده اند ؟

  اگر شما می خواهید موفق بشوید باید از حمایت خانواده برخوردار باشید پدر ، مادر، همسر ، فرزند ، برادر، باید آنها هم کار شما را دوست داشته باشند تا بتوانید موفق باشید. یک سری از مشکلا ت بر دوش آنها میباشد که در ظاهر معلوم نیست ، پس باید از حمایت آنها برخوردار باشید تا بتوانید به موفق برسید.

   

  چطور شد که نام گراد را برای برند خود انتخاب کردید؟

  انتخاب کردن نام یک برند بحث علمی دارد. بعضی ها شاید بگویند یک اسم را انتخاب و شروع بکار می کنیم، ولی واقعیت این است که انتخاب کردن یک اسم فوق العاده مهم است و مدتها زمان می برد . بیشتر از یک سال تمام فکر کردیم، مشاوره گرفتیم، صحبتهای فراوانی شد تا گراد توانست مجوز بگیرد، بحث طولانی و مفصلی را می طلبد که چرا گراد. کوتاه بودن اسم، وزن اسم و... همه اینها مهم است و صحبت درباره ی آن ها طولانی است.

   

  در تحقیقاتی که بنده در سایتهای مختلف انجام دادم ، گشتم دنبال اینکه بدانم که اصلا گراد یعنی چه؟ دیدم که یک اسم باستانی است و همانطور که فرمودید، یک جامه باستانی که ایرانیان باستان می پوشیدند. در تحقیقاتی که انجام دادم به این رسیدم که گراد، نام های کهنی مثل(سورن)، (ایساتیس) و... روی تولیداتش حک می کند و این سؤال برایم پیش آمد که، آقای اصفهانیان که مدیر عامل شرکت گراد هستند یکی از نوآوریهایشان همین بوده است و این نشان می دهد که شما به نامهای کهن ایرانی علاقه زیادی دارید و می خواهید اصالت کشورتان را در ضمن تولیداتتان نشان بدهید ؟

   

  بله درست است، هر ایرانی نه فقط من ، بلکه هر ایرانی به اصالتش، به ایرانی بودنش افتخار می کند. خیلی کم می بینید کسی به ایرانی بودنش افتخار نکند، پیشینه کشور ایران قدمت دو هزار ساله دارد و ما هم افتخار می کنیم که ایرانی هستیم.

   

  چرا نامهای قدیمی دیگری را انتخاب نکردید ؟ مثلا گذاشتید (سورن) یا (ایساتیس)، می توانستید نامهای دیگری را روی تولیداتتان حک بکنید ؟

  خوب ، ببینید ، همان بحث ثبت کردن اسم هم هست تازه باید بروید در وزارت ارشاد هم ثبت بکنید آن

  زمان ما خیلی از اسامی را انتخاب کرده بودیم ولی این اسم توانست مجوز و اجازه بگیرد و بعد به ثبت رسید ، البته خودمان هم نظر اولیه مان همین اسم بود شانس ما هم همین بود.

   

  یکی از فناوری های گراد یا گراد آفرین استفاده از فناوری نانو میباشد که نانو گراد معرفی شده ، دلیل استفاده از فناوری نانو در تولیداتتان چه بوده، یعنی چه ایده هایی باعث شد که نانو را در تولیداتتان بکار بگیرید ؟

  خوب ببینید شرکت از موقعی که برند گراد را ایجاد کرد، بنایش را گذاشتیم بر نوآوری و تکنولوژی های

  جدید، هر جای دنیا اگر بحثی از تکنولوژی می شد، گراد بدنبالش میرفت که این کار را انجام بدهد حتی مثلا وقتی بحث نانو در دنیا در ابتدای کار بود، گراد اولین برندی بود که نانو را وارد ایران کرد و بصورت انبوه تولید کرد و فروخته شد و مردم هم راضی بودند و استقبال خیلی زیادی هم شد، مثلا ما روی لباسهای الکتریکی هم کار کردیم . ولی خوب، به چند تا مشکل برخوردیم یکی از آنها این بود که افراد از گیت هواپیمایی نمی توانستند رد بشوند و سوار هواپیما شوند چون داخل لباس سیم بکار رفته بود و همچنین مسائل دیگری وجود داشت . ولی خوب ، می شد استفاده خوبی از آن نمود بخاطر همین بود که ما تولید آن را متوقف کردیم. هر تکنولوژی و هر نوآوری در لباس باشد ما باید آن را در کارمان بیاوریم.

   

  شما چندین بار به عنوان کارآفرین برتر معرفی شده اید، آیا در اطرافیان شما یا خویشاوندان شما کارآفرینی وجود داشته یا فقط شما هستید ؟

  فکر می کنم و تا آنجایی که اطلاع دارم من اولین نفر هستم که به این کار روی آوردم، البته پدر خود بنده هم قدیم تولید کننده بوده ولی نه لباس، در گذشته بیست نفر کارگر برایش کار می کردند.

   

  اگر شخصی بخواهد جای شما قرار بگیرد چطوری می تواند همانند شما موفق باشد ؟ چه چیزهایی باعث این موفقیت می شود ؟

   

  خوب بستگی به آن شخص دارد که در این کار تجربه دارد یا خیر، خدمتتان عرض کردم، شروع کردن یک کار نیاز به تجربه دارد، ولی به نظر خود بنده هر انسانی در هر کاری می تواند موفق باشد، هر کاری که شما در نظر بگیرید می توانید در آن بهترین باشید به شرط آنکه تلاش و پشتکار خوبی داشته باشید، یک هدف مشخص را انتخاب کنید واقعا تصمیم بگیرید تا به آن هدف برسید . ادیسون هزاران بار شکست خورد تا که برق را اختراع کرد ولی اگر مثلا هر کس دیگری بود دفعه پنجم می گفت این امکان ندارد که درست بشود و کار را کنار می گذاشت. پس اگر در رسیدن به هدفتان، تلاش و پشتکار داشته باشید با اطمینان میگویم، به آن هدف خواهید رسید .

   

  الان که شما مدیر عامل شرکت گراد آفرین هستید و کارآفرین موفق هم معرفی شده اید - بیشتر در کارهایتان مدیریتی فکر میکنید یا کارآفرینانه، چون میدانید که برای کارآفرینی یک سری چیزها لازم می باشد مثل خلاقیت و نوآوری و همان طور که می بینیم در تولیدات شما خلاقیت و نوآوری حرف اول را میزند، کارآفرینانه فکر میکنید یا مدیریتی ؟

   

  ببینید در شرایط فعلی به کسانی مثل ما که این تعداد کارگر دارند ببخشید می گویند دیوانه، اما ما نگاهمان به نوآوری و خلاقیت در تولید است، عقیده ما سه برادر این است که یک سفره ایی پهن شده و یک عده از کنار آن نان می خورند وگرنه شما میدانید امروزه در تجارت سود حرف اول را میزند اما عشق و علاقه به تولید یک چیز دیگریست ، اینکه باید انسان به کارش علاقه داشته باشد . همه چیز پول در آوردن نیست. پس ما نگاهمان کارآفرینانه است.

   

  شما فرمودید که از بدو نوجوانی و جوانی به کار تولید لباس علاقه داشتید و به این کار وارد شدید ، دقیقا شروعش چطور بوده و چگونه جرقه اش در ذهن شما زده شد ؟

   

  من کار لباس را از نوجوانی، از سن شانزده یا هفده سالگی شروع کردم و از کارگری شروع کردم تا به اینجا که می بینید رسیدم ، پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی نمودم و به اینجا رسیدم.

   

  در حال حاضر از کارتان و موقعیت شغلی که دارید رضایت کامل دارید؟

  صد درصد .

   

  و دوست دارید کارتان را بیشتر توسعه دهید ؟

  حتما، همین الان شما به کارخانه ما بروید می بینید که یک سالن تولید جدید را راه اندازی کرده ایم،

  ماشین آلات جدید را هنوز نیاورده ایم، داریم توسعه اش میدهیم و تولیداتمان را افزایش میدهیم . بالاخره باید این شرکت پیشرفت داشته باشد درجا زدن مانند در باتلاق بودن می باشد همیشه باید به روز بود و جلوتر رفتکه برندمان بتواند سرش را بالا بگیرد وگرنه اگر بخواهید یکجا متمرکزش بکنید و آن را ثابت نگه دارید، دیگر این گراد آن گراد قدیم نیست پس همیشه به تولید و توسعه و کارهای جدید فکر می کنیم.

   

  اگر برایتان امکان دارد یکی از تلخ ترین و یا شیرین ترین خاطرات کاریتان را در راه رسیدن به اهدافتان برایمان بازگو کنید ؟

  تلخی زیاد است ، تلخ ترین آن سه سال پیش بود که کارخانه ما آتش گرفت، کارخانه ما درست یک ماه مانده به اسفندماه بود که آتش گرفت و درست بدترین موقع سال بود چونکه اگر بدانید بیشترین فروش کار پوشاک یک ماهه آخر سال یعنی اسفند است، این بود که دو تا سه ماه کارخانه ما تعطیل شده بود. اما شیرین ترین، تولید کردن همیشه شیرین است، دیزاین کردن، طراحی کردن لبا س...در کل همه اینها شیرین میباشد .

   

  وقتی که کلمه کارآفرین را می شنوید، چه چیزی در ذهن شما تداعی میشود؟

  کسی که دوست دارد به جامعه اش خدمت بکند .کسی که جامعه را از خودش می داند .

   

   از اینکه بنده امروز سعادت این را داشتم در خدمت شما باشم خیلی خوشحالم از شما باز تشکر میکنم که وقت ارزشمندتان را در اختیار بنده قرار دادید و اینکه چه سوالی را دوست داشتید بنده از جنابعالی بپرسم که نپرسیدم ؟

  فکر می کنم شما کامل و جامع همه سوالات را از بنده کردید. شاید خیلی ها را بنده حضور ذهن نداشته باشم، چیز دیگری به ذهنم نمی رسد.

   

  کلام آخر اینکه جناب آقای اصفهانیان برای دانش آموزان عضو طرح همیارکارآفرین مثل من نوعی که تازه می خواهند وارد عرصه کار و کارآفرینی شوند چه پیام خاصی دارید ؟

  من در میان صحبت هایم اشاره کردم و گفتم که حتما باید برای کارتان هدف گذاری کرده باشید. اگر به اهدافتان نرسیدید خسته نشوید و ادامه دهید. و باز می گویم که ما یک شعار داریم" کوهنوردی را برای تفریح نیامده ایم که با اولین قطره باران بر گردیم" این را حتما یادتان نرود .

   

  خیلی متشکرم . از همین جا آرزو می کنم من نیز در آینده همانند شما فرد موفقی در کشور عزیزمان شوم.

   

  خواهش می کنم انشاالله .  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: مرکز اشتغال و کارآفرینی
  شماره مطلب: 2513
  دفعات دیده شده: 6484 | آخرین مشاهده: 10 ساعت پیش
مرتبط
 • کارافرینان برتر ایران


  گفت وگو با طاهره خوشنویسان، مدیرعامل شرکت تاکسی بی سیم بانوان  زندگینامه دکتر علی جوانزندگینامه پروفسور لطفی زاده زندگینامه جمیله صادقی؛ بنیان گذار شرکت تاکسی سرویس زنان در ایران  زندگینامه بهروز فروتن؛ بنیان گذار شرکت بهروز  گفت وگو با آزاده یاسمن؛ طراح لباس و …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 12 خرداد 1393
 • گفتگویی واقعا خواندنی با سه بانوی موفق کارآفرین؛ فاطمه مقیمی، مریم سلطانی و مریم نصیری

  گفتگویی واقعا خواندنی با سه بانوی موفق کارآفرین؛ فاطمه مقیمی، مریم سلطانی و مریم نصیری
  علاوه بر خانم مهندس سیده فاطمه مقیمی همیشه موفق، دو کارآفرین و بازرگان موفق را هم انتخاب کردیم تا راز موفقیت آن ها را در کنار هم بررسی کنیم و البته بحث کار و کارآفرینی زنان را. •    ما با سه کار آفرین زن صحبت می کنیم و شاید بد نباشد که با همین عبارت شروع کنیم: …
  صفحات داخلی | اجتماعی | شنبه 20 اردیبهشت 1393
 • گفت وگو با طاهره خوشنویسان، مدیرعامل شرکت تاکسی بی سیم بانوان

  گفت وگو با طاهره خوشنویسان، مدیرعامل شرکت تاکسی بی سیم بانوان
  رانندگی شغل پردردسری است؛ آن هم در شهر شلوغی مثل تهران. ترافیک، آلودگی هوا، استرس و عدم امنیت شغلی از جمله مهم ترین مشکلات این شغل است که گاهی مردها را هم به شکوه وا می دارد چه برسد به خانم ها. در چنین شرایطی چند سالی است که تاکسی های سبزرنگ در حالی که رانندگان آن خانم اند وارد …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 22 اسفند 1391
 • نارضایتی سودمند شاهر اه کارآفرینی


  تحقیقات ((بارون و مک کنیون)) نشان داده است که افراد بسیار خلّاق هم مذکرتر و هم مونث تر از همتایان کمتر خلّاق خود هستند و در تفکر خود مستقّل ترند ولی در عین حال از پیشنهادها و اطلاعات ارائه شده توسط دیگران با آغوش بازتر استقبال می کنند. آنان وفق پذیرتر و در عین حال خودرأی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 14 اسفند 1391
 • نقش حمایت های دولت در گسترش کارآفرینی در میان زنان


  نقش حمایت های دولت در گسترش کارآفرینی در میان زنان 1- مقدمه امروزه میزان مشارکت زنان درفعالیت های اقتصادی - اجتماعی، به یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی مبدل گردیده است . ولی حضور در بازار کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا فعالیت اقتصادی زنان رابطه مستقیمی …
  مقاله | اجتماعی | سه‌شنبه 17 مرداد 1391