فراخوانی ...
نقش ارتباطات غیرکلامی در مصاحبه استخدامی نسخه چاپی RSS
 • شنبه 27 اردیبهشت 1393 ساعت 11:30
  نقش ارتباطات غیرکلامی در مصاحبه استخدامی


  محمود نوری شمس آباد*


  ما انسان ها به دلیل اجتماعی بودن و نیاز به همنوع در تمامی سطوح مختلف زندگی خود همواره باید با دیگران ارتباط برقرار کنیم، اما نوع و سطح ارتباطاتی که برقرار می کنیم با توجه به موقعیت و شرایطی که در آن هستیم متفاوت خواهد بود، گاهی مدیر یک سازمان هستیم و از موضع قدرتی که ناشی از مقام و مسوولیت قانونی و سازمانی است با کارمندان خود ارتباط برقرار می کنیم و گاهی هم در یک مصاحبه استخدامی شرکت می کنیم و سعی می کنیم ارتباط ما به گونه ای باشد که در کنار توانمندی های فنی، مصاحبه گر را قانع کند که فرد مناسبی برای آن شغل هستیم.


  ارتباط کلامی موثر در همه روابط امری ضروری است. ارتباط کلامی چه در ارتباط شغلی، فردی و چه در ارتباطات گروهی، مفهوم مورد نظر را به درستی می رساند. بسیاری از روابط به علت عدم ارتباطات کلامی با شکست مواجه می شود. نقش ارتباط کلامی این است که به ارتباطات غیرکلامی اعتبار داده و به گونه ای موثر با کمک گرفتن از کلمات، هدف و منظور را بیان می کند. در ارتباط کلامی یک مکالمه فعال درگیر استفاده از لغات است. در واقع مکالمه کلامی همزمان با حرکات غیرکلامی اتفاق می افتد. ارتباط غیرکلامی شامل آن دسته از محرک های غیرزبانی در محیط ارتباطی است که هم توسط منبع (گوینده) و هم کاربرد محیطی گوینده و آن چیزی که ارزش پیامی بالقوه برای منبع یا دریافت کننده (شنونده) دارد، تولید می شود. اساسا این امر شامل فرستادن و دریافت پیام توسط راه هایی بدون کدهای کلامی (کلمات) انجام می گیرد.

   

   نقش و اهمیت ارتباطات غیرکلامی:


  اساسا ارتباط غیرکلامی یکی از جنبه های کلیدی ارتباط است (و علی الخصوص در فرهنگ های قوی مهم است.) این مساله کارکردهای متفاوتی دارد:


  • به کار می رود تا پیام شفاهی را تکرار کند.

  • اغلب برای تاکید پیام گفتاری به کار می رود (برای مثال آهنگ کلام معنای اصلی واژگان را می رساند.)

  • اغلب برای تکمیل پیام گفتاری به کار می رود، اما همچنین شامل تناقضاتی نیز هست.

  • تنظیم ارتباطات دو طرفه (اشارات غیرکلامی می تواند تعیین کننده این باشد که شخص دوم می تواند صحبت کند یا خیر.)

  • ممکن است جایگزین پیام کلامی باشد (علی الخصوص زمانی که به خاطر وجود عوامل دیگر همچون سر و صدا نمی توان صحبت کرد.) برای مثال حرکات بیانگر (بردن انگشت به سمت لب ها برای دعوت به سکوت) یا حالات چهره (به عنوان مثال تکان دادن سر به جای جواب بله) است.


  تخمین زده شده که ارتباطات غیرکلامی تقریبا شامل 60 تا 90 درصد معنی روابط اجتماعی است و مهم است خاطرنشان کنیم که چنین رابطه ای در زمینه های اجتماعی مشخص و طبق موقعیت ممکن است تغییر کرده و معانی مختلفی به خود بگیرد. نشانه های غیرکلامی بسیار حائزاهمیت است؛ زیرا هم خود شما و هم افراد اطراف شما به آنها توجه می کنند، مثلا اگر در طول یک جلسه شرکت کنندگان شروع به صحبت کردن کنند، نشان می دهد که به شما گوش نمی کنند و مطلب شما یا برایشان خسته کننده است یا اینکه جذابیت لازم را برایشان ندارد.


  نکته دیگر اینکه در استفاده از نشانه های غیرکلامی باید از فرهنگ های گوناگون مطلع باشید.  تحقیقات نیز نشان داده مرد ها و زن ها روابط غیرکلامی مختلفی از خود نشان می دهند که شامل این موارد است:


  - ظرفیت بیشتر زنان در ایجاد حالات صورت که بینندگان آنها را به درستی درک می کنند، فهم بهتر زنان برای قضاوت و حساسیت به احساسات و آرزوهای دیگران و توانایی پاسخ دادن با روابط غیرکلامی مناسب است و در انواع دیگر موقعیت های اجتماعی مثل مصاحبه نیز چنین نوع ارتباط غیرکلامی می تواند سیمای مردان و زنان را مورد تاثیر قرار داده و توانایی هایشان را در تاثیرگذاری و تاثیرپذیری به نمایش بگذارد. این اختلاف ها می تواند بر تکنیک های مدیریت تاثیر و درجه بندی مصاحبه کننده ها و موفقیت یا عدم آن تاثیر بگذارد. یافته های مقدماتی حاکی از آن است که زنان در رده بندی در جایگاه بالاتری هستند و در مصاحبه و ارتباط غیرکلامی موفق تر عمل کرده اند. مصاحبه یکی از محبوب ترین مراحلی است که در فرآیند انتخاب کارمند استفاده می شود. سازمان ها در حال استخدام کارمندان تازه و همچنین کارمندان آینده هستند و باید خود را در قالبی مطلوب نشان دهند. درحالی که بعضی تحقیقات نشان داده است که مصاحبه ها ممکن است برای مشخص کردن صلاحیت های متقاضی و عملکرد آنان در آینده در شغل مورد نظر بی اعتبار باشند، مصاحبه ها هنوز هم ابزارهایی هستند که بیشترین مورد استفاده را دارند. این امر به خاطر آن است که مدیران می خواهند قبل از تصمیم نهایی، کارمندان مستعد مورد نظر را بیابند.


  مدیریت تاثیر: در بررسی مصاحبه ها نقش تکنیک مدیریت تاثیر برای روند مصاحبه نقشی ضروری در نظر گرفته شده و این به خاطر آن است که مدیریت تاثیر، آشکارا به چگونگی ایجاد منظری مثبت یا منفی توسط افراد وابسته است. یک موقعیت اجتماعی مثل مصاحبه وابستگی خاصی به حوزه مدیریت تاثیر دارد، زیرا شخص مصاحبه کننده برای به دست آوردن تصویری مثبت از خودش و جایگاه مورد نظر معمولا زیر فشار بسیار زیاد است. از این گذشته مدیریت تاثیر با رفتار آگاهانه یا غیر آگاهانه و به کارگیری هر دو تکنیک های شفاهی و غیرشفاهی گره خورده است. مهم است توجه داشته باشیم که مدیریت تاثیر اساسا امری شخصی بوده و ممکن است چه شخص از آن آگاه باشد چه نباشد، اتفاق بیفتد. بیشتر افراد اجتماعی شدند تا بتوانند اتوماتیک وار حالات افراد را رمز گذاری یا رمزگشایی کنند و طوری آموزش داده شده اند که می توانند تاثیرات دیگران را بدون فهمیدن منظور هر عمل درک کنند.از این رو مدیریت تاثیر در این امر وجود دارد، حتی اگر عمدی نباشد. به سبب تاثیر ارتباط غیر کلامی در یک روند ارتباطی، بیشتر محققان روابط بین ارتباط غیرکلامی و موقعیت متقاضی در مصاحبه را مطالعه کرده اند و تحقیقاتی در این زمینه انجام دادند. یکی از بررسی های اولیه انجام شده در این باره پیشنهاد می کند که مصاحبه کننده ها به ارزیابی متقاضی در حوزه های مهارت اجتماعی بر اساس ارتباط غیرکلامی تمرکز کنند. به علاوه اشارات غیرکلامی غالبا در مواقعی که اطلاعات درباره فرد ارزشمند است یا بنا به دلایلی شخص عقیده دارد این اطلاعات آشکارا در ارتباط کلامی و غیر کلامی بیان نخواهد شد، استفاده می شود. چنین موقعیت های اجتماعی شامل این موارد می شود: اولین قرار، محاکمه دادگاهی و مصاحبه استخدامی.


  افراد مختلف ممکن است از رفتارهای غیرکلامی مشخصی برای تاثیر گذاشتن استفاده کنند، برای مثال یک حالت ایستادن مستحکم و منسجم، نگاهی پر انرژی، داشتن دست ها و پاهای ثابت، ابروهای پایین آورده شده و نگاه به چشمان همگی در ارتباط غیرکلامی برای جان بخشی و تسلط به کار شرکت دارند. افرادی که می خواهند پذیرفته شوند علاقه دارند به بقیه نشان دهند که به کار توجه می کنند و آن را دوست دارند که این امر با به نمایش گذاشتن اشارات و حالات غیرکلامی و حضور ذهن به دست می آید. افرادی که رفتار مناسب را در موقعیتی اجتماعی تشخیص می دهند و قادر به تغییر و تطبیق رفتارشان هستند اغلب به عنوان افرادی با خود آگاهی بالا معرفی و مشخص می شوند. افراد با قابلیت های خود آگاهی بالا تمایل به جذب بیشتر شخص مصاحبه کننده دارند تا افراد با خود آگاهی پایین؛ زیرا آنها به ارتباطات کلامی و غیرکلامی پاسخ مناسب می دهند و مشخصا مهارت هایی که یک شخص در تاثیرگذاری زمان مصاحبه نشان می دهد می تواند بسیار کار آمد باشد.  تشخیص تاثیر دیگران به شخص این امکان را می دهد که حالات دیگران را بهتر بفهمد و نسبت به آنها واکنش نشان دهد. مصاحبه استخدام نمونه ای مشخص از چنین موقعیتی است.


  مصاحبه مرحله ای مشخص است و به یک نتیجه مشخص نیز منجر می شود: استخدام یا عدم استخدام فرد. در چنین موقعیت مهمی ممکن است نوع فاکتورها و تاثیرشان را ارزیابی کنیم و بعد تصمیم نهایی را بگیریم.


  بعضی از نشانه های غیرکلامی، حکم پرچم قرمز1 را در مذاکره دارند. متخصصان پیشنهاد می کنند که به دست ها و صورت فرد توجه ویژه ای شود. دونالد مواین روانشناس سازمانی «انجمن پیشرفت انسانی رولینگ هیلز»، می گوید: «بسیاری از علائم جسمی تفکرات پنهان را آشکار می کنند.» کشیدن مو، گاز گرفتن لب، پلک زدن، قورت دادن آب دهان و صاف کردن گلو مثال هایی از این دست به شمار می روند. مواین بر این باور است که نفس های تند حریف در هنگام مذاکره، بیانگر عدم راستگویی او است. مواین در حین آموزش افزایش مهارت مذاکره به مدیران در می یابد که بسیاری از آنها فرصت خواندن زبان بدن طرف مقابل را از دست می دهند. «آنها اغلب سرشان را پایین می انداختند و به کاغذهایشان نگاه می کردند، درحالی که باید حریف را زیر نظر می گرفتند.» حتی باتجربه ترین معامله گران که می دانند چطور حالات خود را بپوشانند زیرا ممکن است با بدن هایشان به خود خیانت کنند. ریموند مک گرایم نویسنده کتاب اغوای خاموش2 می گوید: «به دنبال نشانه های نیرنگ بگردید. تلاش برای فریب دادن را می توان از طریق نشانه هایی همچون پوشاندن دهان با دست، خاراندن کناره بینی، تکان دادن سریع دست ها به طرفین و تکیه دادن به صندلی به منظور دور شدن از شما، دریافت. اگر این علائم هنگامی بروز یابد که فرد در حال بیان نکته مهمی در مذاکره است، اهمیت آنها حتی بیشتر هم می شود.» به نظر مک گرایم، اگرچه ممکن است که این رفتارها به دلیل تیک های عصبی باشد، ولی می تواند بیانگر دروغگویی هم باشد.  حال در زیر به بیان یک مطالعه موردی در راستای مطالب ارائه شده بالا می پردازیم تا در عمل ببینیم که نقش به کار گیری موثر از ارتباطات غیرکلامی چگونه خواهد بود.

   

   مطالعه موردی نقش و اهمیت ارتباطات غیرکلامی در مصاحبه:


  در نمونه زیر که به بررسی و تحلیل مراحل مصاحبه دو نفر متقاضی استخدام در بانک می پردازد در ابتدای امر و با توسل به پیشداوری، در روی کاغذ و با توجه به اطلاعات پایه، فرد اول به دلیل تحصیلات بالاتر و نیز رشته مرتبط تر به علوم بانکی دو برابر نسبت به فرد دوم که تحصیلات پایین تر و رشته کم مرتبط تری را دارد، از شانس قبولی برخوردار است. اما مراحل مصاحبه و نکاتی که از دید کارشناس مصاحبه مورد توجه بود نتیجه متفاوتی را رقم زد که به اختصار و در قالب جدول(1)  به آن می پردازیم:


  خب فکر می کنم شما هم مثل بنده دریافتید که برنده این مصاحبه فرد دوم بود، اما علت چه بود؟

  بدون شک فرد دوم به خوبی به ارتباطات، آن هم از نوع غیرکلامی واقف بوده چرا که در زمان و مکان مناسب از بهترین عکس العمل ها استفاده کرد تا آنجا که از دقیقه 30 به بعد اشتیاق مصاحبه گر را آنقدر برانگیخت که مصاحبه گر جذب شد و مصاحبه به شکل خودمانی تغییر وضعیت داد.


  از مطالبی که گفته شد می توان این گونه نتیجه گرفت که ارتباطات علم محسوس و زیبایی است که دانستن آن درصد موفقیت در زندگی و کار را بالا می برد و افرادی که در این زمینه اطلاعات دارند به همه امور طور دیگری می نگرند؛ زیرا نوع نگاهشان متفاوت و تیزبین تر شده است.


  * معاون آموزش موسسه اعتباری ثامن و عضو انجمن مدیریت


  جدول (1) بررسی مراحل مصاحبه فرد اول و دوم  روند مصاحبه فرد دوم

  روند مصاحبه فرد اول

  قرار مصاحبه ساعت 9 صبح در محل ساختمان مرکزی، طبقه 2 اتاق مدیریت گزینش

  ساعت 9 درب را می زند و پس از مکث کوتاهی با شنیدن صدای بفرمایید وارد اتاق می شود

  ساعت 9 و 7 دقیقه درب را می زند و وارد می شود

  با لبخند سلام می گوید و درب را کامل می بندد

  با گفتن سلام همین جور به داخل وارد می شود و درب را آهسته هل می دهد طوری که درب کامل بسته نمی شود

  کشیده و صاف می ایستد

  سر کمی خم و متمایل به سمت راست

  کت و شلوار

  پیراهن آستین کوتاه- کمی چروک- شلوار جین

  کفش ها واکس خورده و براق

  کفش ها نو اما کمی گرد و خاک دارد

  رایحه خوش عطر به مشام می رسد

  صورت کمی عرق کرده

  موی سر مرتب و صاف

  موی سر کمی بلند و نامنظم

  نگاه مستقیم- صورت بشاش همراه با کمی لبخند

  نگاه مستقیم- صورت معمولی

  مصاحبه گر ایشان را دعوت به نشستن می کند

  به آرامی می نشیند

  در حال نشستن، به میز عسلی کنار صندلی می خورد

  مصاحبه گر بعد از خوشامد گویی شروع به سوال می کند، (خود را معرفی کنید و کمی از سوابق و فعالیت های قبلی خود را تشریح فرمایید؟)

   

  قبل از پاسخ در حالی که روی صندلی راحت نشسته با تکان دادن سر، پرسش مصاحبه گر را تایید می کند

  قبل از پاسخ شانه ها به طور محسوسی بالا و پایین می رود و با انگشترش بازی می کند

  15 دقیقه از مصاحبه گذشته

  پاسخ ها را کوتاه اما موجز می گوید

  در پاسخ ها برای تاکید بیشتر کمی بیشتر توضیح می دهد

  30 دقیقه گذشته، روند مصاحبه به گونه ای پیش رفته که در مورد بازی فوتبال دیروز صحبت می شود

  20 دقیقه گذشته، مصاحبه گر تشکر می کند و از او خداحافظی می کند (چون نفرات بعدی منتظرند) آقای ... دستش را برای خداحافظی دراز می کند و مصاحبه گر با او دست می دهد.

  اطلاعات پایه فرد اول

  اطلاعات پایه فرد دوم

  تحصیلات: کارشناسی ارشد

  تحصیلات: کارشناسی

  رشته تحصیلی: مدیریت دولتی

  رشته تحصیلی: حقوق

  شغل درخواستی: متصدی امور بانکی

  شغل درخواستی: متصدی امور بانکی
  دانستنی و سرگرمی| اجتماعی
  نام منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
  شماره مطلب: 2467
  دفعات دیده شده: 2369 | آخرین مشاهده: 15 ساعت پیش
مرتبط
 • عوامل موثر در شیوه های رهبری در سازمان


      بمنظور اعمال مدیریت موثر و ارتباط موثر کارکنان و مدیریت در سازمانها موارد مطروحه زیر قابل توجه می باشد .   1) توان رهبر سطح کارآیی او را تعیین می نماید در این رابطه استعداد بالقوه سازمان نیز مشخص می شود . رهبر فرصت تازه بوجود می آورد . بدون رهبری در سازمان …
  صفحات داخلی | علمی | چهارشنبه 27 فروردین 1393
 • منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی


  مجموعه مدیریت اجرایی با هدف پرورش مدیرانی کارآمد و توانمند که قابلیت ارتقای مستمر بهره وری سازمانی را داشته باشند طرحریزی شده و در جمع گزینه های موجود برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد قرار گرفته است. این مجموعه دارای ۳ گرایش «مدیریت اجرایی» ، «mba» و «مدیریت شهری» است که …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 4 شهریور 1392
 • آشنایی با هنر مدیریت در روند مصاحبه شغلی


  مصاحبه شغلی فرصتی برای اثبات تجربه ها و صحت عناوین ذکر شده در صفحات رزومه است که اغلب براساس عملکرد کارجویان و منابع انســانی مورد نیاز ســـازمان ها از طریق مختلف و براساس دیدگاه مصاحبه کننده اجرا می شود. خلاقیت، توانایی کار گروهی، مسئولیت پذیری، حسن اجرای وظایف و درنهایت …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 27 خرداد 1392
 • گفتگویی واقعا خواندنی با سه بانوی موفق کارآفرین؛ فاطمه مقیمی، مریم سلطانی و مریم نصیری

  گفتگویی واقعا خواندنی با سه بانوی موفق کارآفرین؛ فاطمه مقیمی، مریم سلطانی و مریم نصیری
  علاوه بر خانم مهندس سیده فاطمه مقیمی همیشه موفق، دو کارآفرین و بازرگان موفق را هم انتخاب کردیم تا راز موفقیت آن ها را در کنار هم بررسی کنیم و البته بحث کار و کارآفرینی زنان را. •    ما با سه کار آفرین زن صحبت می کنیم و شاید بد نباشد که با همین عبارت شروع کنیم: …
  صفحات داخلی | اجتماعی | شنبه 20 اردیبهشت 1393
 • آزمون استخدامی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر 24 مردادماه برگزار می شود

  آزمون استخدامی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر 24 مردادماه برگزار می شود
  مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای استان بوشهر از برگزاری آزمون استخدامی اداره کل آموزش فنی وحرفه ای در 24 مردادماه سال جاری خبر داد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 21 مرداد 1392