فراخوانی ...
افتتاح هزارمین مرکز دانشگاه جامع علمی و کاربردی نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 19 اسفند 1392 ساعت 10:06
  افتتاح هزارمین مرکز دانشگاه جامع علمی و کاربردی هزارمین مرکز آموزش علمی و کاربردی کشور ، با تأکید بر لزوم فراهم کردن بسترهای آموزشی برای دوره های مهارتی در شرکت ملی حفاری ایران در اهواز راه اندازی شد.

  رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور در مراسم راه اندازی این مرکز با بیان اینکه امروز استقلال جمهوری اسلامی با رهبری امام(ره) و مقام معظم رهبری کشور را به نقطه ای رسانده که در افق 1404 به عنوان الگو در منطقه و جهان شناسایی شود، به رتبه استان در سطح کشور در سال های پیش از انقلاب اشاره کرد و گفت : استان خوزستان در زمینه نرخ قبولی در کنکور و تحصیل در دانشگاه های بزرگ، سال های متمادی در جایگاه های اول و دوم کشور قرار داشت.

   

   دکتر پورعباس با تأکید بر این که باید تربیت نیروی انسانی در خوزستان به نقطه ای برسد که همه امکانات خدادادی در این استان به دست جوانان خوزستانی به بهره برداری برسد، خاطرنشان کرد: از منظر دیگر خوزستان مهد آموزش های فنی و حرفه ای کشور بود و تقریبأ بیشتر مسئولان فعلی کشور فارغ التحصیلان هنرستان های صنعتی خوزستان بودند. وی افزود: مقام اول آموزش های فنی و حرفه ای کشور به خوزستان تعلق داشت اما به دلایل خاصی در دوره هشت ساله جنگ به این جایگاه خدشه وارد شد و احیا هم نشد.


  رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان این که مسیر آموزش های مهارتی در خوزستان باید به جایگاهی برسد که حتی در مقایسه با تهران، استان نخست کشور باشد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در خوزستان 34 مرکز راه اندازی شده است که هنوز در مقایسه با تهران 150 مرکز کمتر دارد که به این دلیل است که تهران تنها در چند حوزه فعالیت می کند اما خوزستان در حوزه های نفت، سد، نیروگاه، پالایشگاه، پتروشیمی، نیشکر، کشت و صنعت، شیلات و حفاری، در هر کدام از حوزه ها استعداد راه اندزای چند مرکز را دارد.


  رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور با تأکید بر این که در این دانشگاه هیچ گونه محدودیتی از نظر راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری وجود ندارد، علت این رویکرد را مهارت محور بودن این دوره ها و گره خوردن با اشتغال و درآمد مردم عنوان کرد و افزود: علاوه بر این آموزش های مهارت محور باعث ارتقای کیفیت و اثرگذاری در اقتصاد کشور می شود.


  رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور با اشاره به رویکرد افزایش سهم سرمایه انسانی در دانشگاه جامع از طریق آموزش، مهارت و کارآفرینی بر ایجاد، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان در شرکت حفاری تاکید کرد.


  وی با اشاره به راه اندازی هزارمین مرکز علمی و کاربردی کشور ، درباره اینکه این گسترش کمی به چه معنا است و چرا باید هزار مرکز در کشور راه اندازی شود، اظهار داشت: در حال حاضر مراکز علمی و کاربردی تخصصی هستند به عبارت دیگر این مراکز از صفر تا صد رشته را پوشش نمی دهند بلکه به طور ویژه در حوزه تخصصی فعالیت می کنند بنابراین نیاز به تنوع و تعدد مراکز است.


  رییس دانشگاه جامع علمی و کاربردی با بیان این که مراکز علمی و کاربردی باید با کیفیت باشند، معنای کیفیت را ارائه آموزش ها به صورت 40 درصد دانش پایه و 60 درصد تکرار، تمرین و ممارست در محیط کار عنوان و تصریح کرد: سال 92 سال نظارت و ارزیابی بود و پس از دو سال اخطار، تذکر و خواهش به مراکزی که از حداقل استانداردها برخوردار نیستند، از هفته گذشته تعطیلی برخی از مراکز آغاز شد که جو سنگینی در کشور ایجاد کرد و می گفتند که ما در این مراکز سرمایه گذاری کردیم اما پاسخ ما این است که ما بیشتر در مقابل فرزندان مردم مسؤول هستیم که با صرف هزینه و وقت خود به امید یادگیری کار به دانشگاه می روند نه آنکه یک مدرک به آن ها داده شود و بعد هم با مدارک فوق دیپلم و لیسانس بیکار باشند.


  وی با تصریح بر این که هیچ تمایلی به تعطیلی مراکز نداریم و هزارمین مرکز را افتتاح و در آینده هم دو هزارمین مرکز را راه اندازی می کنیم، تصریح کرد: با این وجود آمادگی داریم هر مرکزی که حداقل استانداردهای لازم را نداشته باشد، تعطیل کنیم، بنابراین از هفته گذشته ظرفیت سه، چهار مرکز در کشور به صفر رسید و دانشجویان فعلی آن ها نیز بین دیگر مراکز تقسیم می شود. این کار ضمن ایجاد تعادل در دانشگاه باعث کیفیت بخشی می شود.


  رییس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور همچنین با بیان این که این دانشگاه به سمت بین المللی شدن حرکت کرده است ، اظهار داشت: در حال حاضر از بین کشورهای همسایه متقاضیان بسیار زیادی برای اعزام دانشجو در حوزه های نفت، حفاری و پتروشیمی ارائه درخواست کردند. کشورهای عراق، افغانستان، لبنان و همسایگان شمالی نیز متقاضی هستند و مرکز حفاری یکی از مراکزی است که بستر لازم برای فعالیت های بین المللی خود را دارد و امیدواریم با همت لازم به آن نقطه مطلوب برسیم.


  معاون سیاسی استاندار خوزستان : راهخ اندازی مراکز آموزشی رد صنایع نشانه هدفمندی آموزشهای علمی کاربردی است .


  فرج الله خبیر معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در مراسم افتتاح هزارمین مرکز علمی کاربردی رد شرکت ملی حفاری ایران در اهواز با بیان این که بخش مهمی از بیکاران در سطح کشور، به علت هدفمندنبودن آموزش ها قادر به جذب در بازار کار نیستند، با اشاره به افتتاح هزارمین مرکز علمی و کاربردی کشور در شرکت ملی حفاری، راه اندازی مراکز آموزشی در صنایع را نشانگر ارائه آموزش های هدفمند، کاربردی و مرتبط با صنعت در این دانشگاه دانست.


  معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان با بیان این که دانشگاه جامع علمی وکاربردی می تواند این نقش را در کشور ایفا کند، با اشاره به افتتاح هزارمین مرکز علمی و کاربردی کشور در شرکت ملی حفاری ایران، خاطرنشان کرد: مراکز آموزشی که با همکاری صنایع در کشور راه اندازی می شود، نشانگر آموزش های هدفمند کاربردی و مرتبط با صنعت در این دانشگاه است.


  همچنین حمیدرضا گلپایگانی - مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گلپایگانی در مراسم افتتاح هزارمین مرکز آموزش علمی و کاربردی کشور مرکز آموزش علمی و کاربردی حفاری ایران در اهواز خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 2 هزار نفر از افرادی که در صنعت حفاری کشور فعالیت می کنند، فارغ التحصیلان آموزشگاه ها هستند بنابراین نخستین موضوع مطرح و موردنیاز پس از خروج خارجی ها، مسئله آموزش بود که سرمایه گذاری خوبی روی آن انجام شد.


  وی درباره چرایی روی آوردن به سمت دانشگاه علمی و کاربردی، اظهار کرد: طی سه دهه اخیر تمام صنایع به خصوص صنعت حفاری پیشرفت هایی داشتند اما صنعت حفاری باید به یک مرکز دانشگاهی وصل شود که بتواند استانداردهای بین المللی را رعایت کند و کارکنان آن مدارک معتبر بین المللی داشته باشند؛ آموزشگاه اگر چه کاملا حرفه ای و با مدرسان دانشگاهی فعالیت می کند اما مدرک دانشگاهی ارایه نمی دهد و اعتبار آن داخلی است.


  گلپایگانی با تاکید بر این که نباید این مرکز در آینده در سطح کاردانی باقی بماند، گفت: با توجه به توان بالای صنعت حفاری و نیاز شدید آن به علوم دانشگاهی و کاربردی انتظار می رود با توجه به امکانات وسیع و توان حمایتی بالای شرکت از نظر فضای آموزشی، اداری و کارگاهی با حدود 70 دکل حفاری در سراسر کشور، دانشگاهی تاسیس شود که بتواند برای صدسال آینده نیروی انسانی مورد نیاز برای کل کشور بلکه منطقه را تربیت کند زیرا در حال حاضر بسیاری از نیروهای فارغ التحصیل آموزشگاه حفاری در کشورهای منطقه، سکوهای حفاری در خلیج فارس و... فعالیت می کنند.


  گلپایگانی با اشاره به راه اندازی هزارمین مرکز علمی و کاربردی کشور در شرکت ملی حفاری، درباره اهداف متصور برای این مرکز تصریح کرد: صنعت حفاری در موضوع حماسه اقتصادی در خط مقدم کشور است و از سوی دیگر ارزش صنعت به نیروی انسانی و ارزش نیروی انسانی به گذراندن آموزش های لازم است بنابراین اگر نیروی انسانی آموزش نبیند، چرخ صنعت نخواهد چرخید.


  گلپایگانی همچنین ابراز امیدواری کرد این دانشگاه در علوم حفاری به شکل کاربردی و در تمام مقاطع از کاردانی تا دکتری بتواند پاسخگوی نیاز صنعت حفاری کشور باشد.  خبر| اجتماعی
  نام منبع: پرتال دانشگاه جامع علمی کاربردی
  شماره مطلب: 2289
  دفعات دیده شده: 3183 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش
مرتبط
 • مراسم تودیع و معارفه رییس آموزشکده شماره یک تبریز برگزار شد

  مراسم تودیع و معارفه رییس آموزشکده شماره یک تبریز برگزار شد
  سرپرست معاونت اداری و مالی دانشگاه فنی و حرفه ای کشور تاکید کرد: نبود بودجه دلیل تعطیلی پروژه های نیمه تمام مراکز دانشگاه فنی حرفه ای
  خبر | اجتماعی | شنبه 25 مرداد 1393
 • مرکز رشد خوشه فناوری های طیور، ماکیان و صنایع وابسته در مازندران افتتاح شد

  مرکز رشد خوشه فناوری های طیور، ماکیان و صنایع وابسته در مازندران افتتاح شد
  با حمایت دانشگاه جامع علمی کاربردی، مرکز رشد خوشه فناوری های طیور، ماکیان و صنایع وابسته مازندران در مرکز علمی کاربردی سرای کیفیت اندیشان نوآور بابل، رسماً فعالیت خود را آغاز نمود.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 26 اسفند 1392
 • افتتاح مرکز رشد خوشه فناوری های آسانسور و صنایع وابسته تهران

  افتتاح مرکز رشد خوشه فناوری های آسانسور و صنایع وابسته تهران
  مرکز رشد خوشه فناوری های آسانسور و صنایع وابسته تهران با حضور معاون پژوهش و فناوری دکتر پیمان صالحی، سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران مهندس حبیب زاده و جمعی از اعضای سندیکای آسانسور افتتاح گردید.
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 20 اسفند 1392
 • افتتاح مرکز رشد خوشه فناوری های، بیسکویت و صنایع وابسته زنجان

  افتتاح مرکز رشد خوشه فناوری های، بیسکویت و صنایع وابسته زنجان
  مرکز رشد خوشه فناوری های، بیسکویت و صنایع وابسته زنجان ، افتتاح شد.
  خبر | اجتماعی | یکشنبه 11 اسفند 1392
 • افتتاح اولین مرکز رشد خوشه فناوری های سنگ کشور

  افتتاح اولین مرکز رشد خوشه فناوری های سنگ کشور
   اولین مرکز رشد خوشه فناوری های سنگ کشور با حضور دکتر صالحی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی، آقای سیستانی معاون استاندار اصفهان ، آقای ابوترابی نماینده مردم تجف آباد و تیران و کرون در مجلس  و همچنین شماری از مسئولین در مرکز آموزش علمی کاربردی تیران و …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 30 بهمن 1392