فراخوانی ...
توانایی تفکر خلاق نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 1 خرداد 1392 ساعت 10:08
  توانایی تفکر خلاق در این مقاله قصد داریم دو مهارت مهم را در زندگی یعنی توانایی تفکر خلاق و توانایی ارتباط موثر، مورد بررسی قرار دهیم و اجزاء هر کدام را بشناسیم .


  توانایی تفکر خلاق


  این نوع تفکر، هم به حل مساله و هم به تصمیم گیری های مناسب کمک می کند . با استفاده از تفکر خلاق، راه حل های مختلف مساله و پیامدهای هر یک از آنها بررسی می شوند. این مهارت، ما را قادر می سازد تا مسائل را از ورای تجارب مستقیم خود ببینیم و حتی زمانی که مشکلی وجود ندارد و تصمیم گیری خاصی مطرح نیست، با سازگاری و انعطاف بیشتری به زندگی روزمره بپردازیم .

  تفکر خلاق موجب می شود مسایل و مشکلات را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و راه حل های تازه ای برای مشکلات مان پیدا کنیم. با استفاده از این مهارت، تصمیم گیری های ما مناسب تر انجام می شوند و مسایل به طور عملی تر حل خواهند شد .

  هم چنین تفکر خلاق موجب می شود مسایل و مشکلات را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و راه حل های تازه ای برای مشکلات مان پیدا کنیم. با استفاده از این مهارت، تصمیم گیری های ما مناسب تر انجام می شوند و مسایل به طور عملی تر حل خواهند شد. توانایی تفکر خلاق اجزایی دارد که عبارتند از: تفکر مثبت، یادگیری فعال به وسیله جست وجوی اطلاعات جدید، ابراز وجود، تشخیص حق انتخاب های دیگر برای تصمیم گیری، تشخیص راه حل های جدید برای مشکلات

  برای ایجاد یا پرورش تفکر خلاق می توان از روش های زیر استفاده کرد
  1 . خلق مطالبی که علمی و خلاف باورهای مرسوم و عمومی باشد. مثلا تلاش شود تا نظریات رایج قدیمی را رد کرده و راه های جالب و نظریات جدیدی ارایه شود .

  2. با استفاده و کمک از اطلاعات قدیمی، در موقعیت های مشابه، اطلاعات، حقایق و اصول تازه تری مطرح شود.

  3.بررسی و تفکر در مورد مسائلی که برای انسان مجهول مانده به جای پرداختن به دانسته ها و اطلاعات موجود.


  4 . طرح سوال هایی مانند چه طور، اگر و از چه راه هایی، در مورد اطلاعات و دانسته ها و پاسخ دادن به آنها، همین طور اندیشیدن به راه های مختلف برای رسیدن به جواب .


  5 . استفاده از سوال های محرک یعنی بیشتر به گزاره های پرسشی که نیاز به درک عمیق دارد، توجه شود هم چنین از سوال هایی که نیاز به ترجمه، تفسیر، تعریف، اکتشاف و تجزیه و تحلیل دارد استفاده شود .

  6 . اندیشیدن و جست وجو برای یافتن رازهای هر چیز .

  7 . تشویق به مطالعه زندگی افراد خلاق .


  8 . ایجاد فرصت برای بازی کردن با اطلاعات . همچنین با استفاده از حقایق و اطلاعاتی که قبلا آموخته شده کارهای جدیدی تجربه شود .


  9 . تقویت مهارت های مطالعه خلاق. یعنی به جای آنکه بگوییم چه خوانده ایم، عقایدی را که در نتیجه خواندن به دست آورده ایم بیان کنیم .


  استفاده از روش اکتشافی. در روش اکتشافی باید به جست وجوی راه حل برویم. در این روش بیش از جواب مساله، چگونگی یافتن جواب مساله مهم است .


  توانایی ارتباط موثر

   
  ما همه روزه بخش زیادی از زمان را به ارتباط برقرار کردن با دیگران می گذرانیم تا هر چه بیشتر بتوانیم نیازهای خود را بیان کرده و نیازهای دیگران را درک کنیم. توانایی ارتباط موثر به ما کمک می کند تا با دیگران ارتباط کلامی و غیرکلامی موثرتری داشته باشیم و با غلبه بر خجالت، نظرات خود را برای دیگران ابراز کنیم. اگر این مهارت را کسب کرده باشیم، در مواقع لازم می توانیم با تقاضاهای نامناسب دیگران مخالفت کنیم. این توانایی به ما کمک می کند تا بتوانیم به صورت کلامی و غیرکلامی و مناسب با فرهنگ جامعه و موقعیت، خود را نشان دهیم .


  بدین معنی که ما می توانیم نظرها، عقاید، خواسته ها، نیازها و هیجان های خود را ابراز و به هنگام نیاز بتوانیم از دیگران درخواست کمک و راهنمایی کنیم. تقاضای کمک راهنمایی از دیگران در مواقع ضروری، از عوامل مهم یک رابطه سالم است. اجزای توانایی ارتباط موثر عبارتند از:ارتباط کلامی و غیرکلامی موثر ، ابراز وجود، ، مذاکره، امتناع، غلبه بر خجالت، گوش دادن . همه ما برای برقرار کردن ارتباط با دیگران، صرف نظر از اینکه چقدر با آنها صمیمی یا ناآشنا هستیم، با صحبت و گوش کردن (گفت وگو) ارتباط برقرار می کنیم. همکلاسی ها، دوستان، آشنایان و خانواده همه جزء شبکه گسترده ارتباطی ما هستند که امکان پذیرش، آرامش، دانستن و احساس بهتر را برای ما مهیا می کنند .

  بهبود کیفیت روابط این شبکه، یکی از روش های بسیار مهم برای رسیدن به سلامت روان است. در حقیقت در مهارت برقراری رابطه موثر می خواهیم شیوه صحیح یک ارتباط کلامی و غیرکلامی را بیاموزیم تا بتوانیم نظرها، عقاید، خواسته ها، نیازها و هیجان های خود را به طور صحیح ابراز کرده و به هنگام نیاز از دیگران درخواست کمک و راهنمایی کنیم. ضعف در مهارت های اجتماعی مشا بسیاری از آسیب ها است. از جمله: ترک تحصیل، کم سوادی، فقدان موفقیت تحصیلی، خشونت، بزهکاری و اعتیاد .

   

  فرد، هم معانی پیامی را که می خواهد انتقال دهد باید بداند و بفهمد و هم بتواند به مخاطب خود بفهماند که چه می خواهد بگوید و منظورش چیست .


  به طور کلی ضعف در مهارت های اجتماعی هم چون توانایی برقراری ارتباط موثر در کودکان و نوجوانان، علت رفتارهای پرخاشگرانه یا گوشه گیری و انزواست . این افراد پرخاشگر و ناکام و منزوی معمولا احساس حقارت کرده و عزت نفس ضعیفی دارند. به همین علت، وجود مشکلات روانی از جمله افسردگی و اضطراب در این دانش آموزان زیاد است. در واقع ارتباط مفهومی است که از درون فرد برخاسته و به دیگران راه یافته و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. اولین جزء اصلی ارتباط تفهیم بوده که یک فرآیند دو طرفه است .


  یعنی فرد، هم معانی پیامی را که می خواهد انتقال دهد باید بداند و بفهمد و هم بتواند به مخاطب خود بفهماند که چه می خواهد بگوید و منظورش چیست. به عبارت دیگر، یک جزء ارتباط تفهیم و جزء دیگر آن تفاهم است. ارتباط به تسهیم هم نیازمند است که دارای جوانب مختلفی است. گاهی غذای خود را قسمت می کنیم، گاهی چیزهایی را که یاد گرفته ایم به دیگران یاد می دهیم، گاهی خبری را که شنیده ایم به دیگران می گوییم، گاهی شادی و عواطف یا مشکلات و سختی ها و ناراحتی های خود را با آنها در میان می گذاریم و به این طریق آنها نیز حمایت های عاطفی خود را با ما در میان می گذارند تا ما احساس آرامش و راحتی بیشتری کنیم .


  آموزش های مهارت ارتباط موثر حول یک مقوله کلی گوش کردن، صحبت کردن و ارتباطات غیرکلامی است. در گوش کردن، آنچه مهم است، کیفیت گوش کردن است . توجه در گوش کردن دو هدف را مدنظر دارد. اول اینکه با تمرکز، به محتوای صحبت طرف مقابل پی می بریم و دوم اینکه احساس و هیجان او را درک می کنیم که سهل انگاری در هر یک از این موارد موجب خواهد شد ارتباط دو طرف ضعیف شود .
   

     مقاله| اجتماعی
  نام منبع: طرح کاج -کارافرینان جوان
  شماره مطلب: 1388
  دفعات دیده شده: 6583 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش
مرتبط
 • کتب خلاقیت


  شمارهعنوان کتابنویسندهمترجمناشر1خلاقیت در ریاضیات و مهندسیپرویز  شهریاری-انتشارات پژوهنده2خلاقیت در مدارس نسترن اسدی-عابد3آموزش کاربردی خلاقیت و حل خلاق مسالهدکتر حسن قاسم زاده موسسه  قصیده سرا4کلاس خلاقیتافشین سلیمانی -انتشارات انجمن اولیاء و مربیان 5مشکل گشای …
  خلاقیت | علمی | دوشنبه 27 مرداد 1393
 • 7 قاتل بزرگ خلاقیت


  نویسندگان کتاب چه کسی خلاقیت را کشت؟ و چگونه آن را پس بگیریم تعدادی از قاتلین حرفه ای و موذی کشنده خلاقیت را همراه با روش هایی برای متوقف کردن آن ها معرفی می کنند.   کارآگاهان مشغول بررسی صحنه جرم مربوط به یک قتل هستند. این مرگ، مرگی معمولی نیست: درباره مرگ تفکر خلاق حرف …
  صفحات داخلی | اجتماعی | شنبه 27 اردیبهشت 1393
 • فرهنگ ملی و سازمانی متناسب با کارآفرینی


  نویسنده: دکترحسن عباس زاده*    ازجمله اقدامات لازم برای به کارگیری ابزار کارآفرینی در سطح کلان کشور، بسترسازی است و یکی از مهم ترین جنبه های آن، ایجاد بستر فرهنگ کارآفرینی است. بستر فرهنگی به عنوان عاملی زیربنایی یا حتی مبنا و اساس سایر بستر های لازم برای کارآفرینی، …
  صفحات داخلی | علمی | شنبه 30 فروردین 1393
 • عوامل موثر در شیوه های رهبری در سازمان


      بمنظور اعمال مدیریت موثر و ارتباط موثر کارکنان و مدیریت در سازمانها موارد مطروحه زیر قابل توجه می باشد .   1) توان رهبر سطح کارآیی او را تعیین می نماید در این رابطه استعداد بالقوه سازمان نیز مشخص می شود . رهبر فرصت تازه بوجود می آورد . بدون رهبری در سازمان …
  صفحات داخلی | علمی | چهارشنبه 27 فروردین 1393
 • تکنیک خلاقیت 3


  تکنیک 6 کلاه فکری: شش جنبه یا سبک فکری را تعریف کرده و برای هر یک کلاه رنگی خاصی را به عنوان سمبل تعیین می کند. کلاه سفید: با موضوعات و شکل های واقعی سروکار دارد . بدون هیچگونه قضاوتی فقط واقعیت ها مورد جستجو قرار می گیرد. کلاه سرخ: برای بیان و جستجوی جنبه های هیجانی ، …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 21 اسفند 1391