فراخوانی ...
زندگینامه جرج استمن؛ موسس شرکت کداک نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 ساعت 14:12

  زندگینامه جرج استمن؛ موسس شرکت کداک

  امروزه از جرج استمن موسس کمپانی بزرگ کداک استمن کداک به عنوان پدر صنعت عکاسی مدرن و نوین یاد می شود. او در سال 1854 در یکی از روستاهای «نیویورک» دیده به جهان گشود. پدرش واشنگتن جرج استمن در همان سال دانشکده اقتصاد استمن را در روچستر بنا کرد و چند سال بعد خانواده را برای زندگی در آن شهر به روچستر برد. در سال 1862 درست زمانی که دانشکده در حال شکل گیری و رشد خود به سر می برد، به ناگاه پدر خانواده از دنیا رفت و اندک سرمایه ای را برای آنها به ارث گذاشت.

  با پدید آمدن چنین شرایطی جرج که تنها پسر خانواده بود برای سرپرستی و حمایت مالی مادر و دو خواهرش مجبور به ترک تحصیل شد و راهی بازار کار گردید. ابتدا برای یک شرکت کوچک بیمه مشغول به کار شد و پس از آن به استخدام بانک محلی روچستر درآمد.

  هنگامی که 23 سال بیشتر نداشت یکی از همکارانش با مشاهده فعالیت های خستگی ناپذیر او پیشنهاد کرد که تعطیلات آخر هفته را به همراه مادر و خواهرانش به خارج از شهر بروند و به تفریح بپردازند. در میان کلام همکار دلسوز پیشنهادی مطرح شد که سرآغاز تحول زندگی جرج و تکنولوژی بشر به حساب می آمد. او گفت که برای ثبت خاطره آن روز گردش جرج دوربینی تهیه نماید و از خانواده اش چند عکس یادگاری بگیرد.

  اگر چه جرج دوربینی اجاره کرد اما هرگز تعطیلات آخر هفته را در بیرون از خانه نگذراند. سنگینی، حجم و گرانی مبلغ تهیه یک دوربین و یا حتی یک عکس تمامی فکر او را به خود مشغول ساخته بود؛ «آیا امکان ظهور دوربینی جدید با خصوصیات کاملاً متفاوت وجود ندارد؟».

  از همان روز به مدت سه سال، شب ها و در ساعات بیکاری او مدام در آشپزخانه خانه مشغول آزمایش موادی بود تا بتواند امولسیون ژلاتین را در جایگاه نگاتیو فیلم دوربین قرار دهد. سرانجام پس از یکسری آزمایشات مستمر و طولانی مدت او در سال 1880 توانست ماشینی با قابلیت کارایی با نگاتیو خشک جهت تهیه عکس اختراع نماید و به ثبت رساند.

  یکسال بعد با کمک های مالی هنری استرانگ کمپانی «Eastman Dry Plate» برپا شد و به سبب فعالیت های شدید جرج در آن دیگر مجبور به استعفا از بانک شد. در سال 1884 فعالیت های کمپانی استمن که حال به یک کمپانی تولید فیلم تبدیل شده بود گسترش یافت و او توانست فیلم های حلقه ای را جایگزین نگاتیوهای شیشه ای نماید که با استقبال بسیار بی نظیری مواجه شد.

  سرانجام در سال 1892 کمپانی کداک استمن  افتتاح شد، کمپانی که با ظهور خود انقلاب بزرگی در صنعت عکاسی دنیا پدید آورد. اندکی بعد کمپانی کداک توانست با بکارگیری چند نوآوری دیگر، دوربین های سبک با کارایی بسیار ساده را با نام کداک وارد بازار نماید. شعار آن ها با فرستادن این دوربین ها به بازار این بود: «شما تنها یک دکمه را فشار دهید، ما بقیه کارها را انجام می دهیم.» در مدت زمان بسیار اندکی دوربین های عکاسی کداک در سراسر جهان شهرت یافت و میزان تقاضای آن به شدت سرعت گرفت.

  در همان فاصله زمانی ابتکار جدید استمن برای پایه ریزی ظهور فیلم های متحرک در سال های بعد نیز با سر و صدای بسیاری همراه شد. در سال 1888 هنگامی که استمن نام کداک را برای کمپانی و محصولات خود برگزید، از او سؤالات بسیاری در مورد علت انتخاب این نام پرسیده شد و او در پاسخ اظهار داشت که از دوران کودکی علاقه خاصی به حرف «K» داشته است و همیشه آن را حرف مورد علاقه و قدرت بخش خود می دانسته است. از نظر او انتخاب کلمه ای که با این حرف شروع و با آن خاتمه می یابد، قطعاً خوش شانسی و موفقیت فراوانی برای او دربر خواهدداشت.

  در سال 1902 جرج استمن که حال به یک ثروتمند مشهور تبدیل شده بود، تصمیم گرفت تا خانه ای را که همیشه در خواب های کودکی اش می دیده بنا نماید. از همین رو مشهورترین آرشیتکت آن دوران در ایالات متحده جی.فاستر وارنر را به خدمت گرفت و ساخت خانه را آغاز نمود. خانه ای به مساحت 3200 متر با 50 اتاق و مجهزترین سیستم گرمایش، تلفن و برق و از همه مهم تر با طراحی داخلی طراحان کاخ سفید که هزینه ساختش مبلغی معادل 335 هزار دلار آن زمان شد، ساخت.

  از خصوصیات بارز استمن می توان به سخاوتمندی و علم دوستی او اشاره کرد. از آنجا که او در دوران نوجوانی به دلیل مصائب مالی و خانوادگی نتوانسته بود ادامه تحصیل دهد، در این دوران که صاحب مال و شهرت شده بود همواره به موسسات آموزشی کمک های شایانی اهدا می کرد. او در دوران حیاتش مبلغی معادل 20 میلیون دلار به موسسه تکنولوژیکی ماساچوست اهدا نمود. همچنین مرکز فن آوری روچستر مبلغی معادل 625 هزار دلار در سال 1901 از استمن به عنوان هدیه دریافت کرد. او همچنین هدیه ای معادل 2 میلیون دلار به هر یک از موسسات آموزشی تاسجی و همپتون ارایه نمود.

  جرج استمن همچنین علاقه فراوانی به شهر روچستر داشت و با تمام قوا جهت پیشرفت و توسعه این شهر گام برمی داشت. بنای موسسه و انجمن چست به عنوان دانشکده موسیقی این شهر و همچنین بخشیدن منزل مسکونی مشهورش پس از مرگ به دانشگاه روچستر از جمله این اقدامات به شمار می روند.

  سرانجام در 14 مارس 1932 این مخترع بزرگ و ثروتمند خیر دار فانی را وداع گفت. هنگامی که جسد او را به خاک می سپردند، آخرین جمله وصیتنامه او توجه همگان را به خود جلب کرد: «من کارم را انجام دادم. پس ماندن دیگر لزومی ندارد

  اگر چه استمن به این نتیجه رسیده که کارش را به اتمام رسانده است اما کمپانی صاحب نامش راه درازی را مقابل خود می دید. امروز کمپانی کداک به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فیلم های دوربین عکاسی در جایگاهی قرار گرفته که بدون شک روح بنیانگذار خود را راضی و خشنود در بالای سر خود مشاهده می نماید.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: مرکز اشتغال و کارافرینی
  شماره مطلب: 1311
  دفعات دیده شده: 2756 | آخرین مشاهده: 13 ساعت پیش
مرتبط
 • تجربه معصومه نور محمدی


  عزم کسب و کار با هنر در دیار محروم
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 7 مرداد 1392
 • کتاب " مجموعه سؤالات نظری و عملی ارزشیابی مهارت عکاسی عمومی(آنالوگ)"

  کتاب
  عنوان کتاب : مجموعه سؤالات نظری و عملی ارزشیابی مهارت عکاس عمومی(آنالوگ) مؤلفان : حمیرا خدری، فرامرز رستمی، حسین داودی راد و منصور باباخانی ناشر : سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور سال و نوبت چاپ : 1392 - نوبت اول تعداد صفحه : 184 قیمت : 80.000 ریال
  اطلاعیه | اجتماعی | شنبه 23 شهریور 1392
 • فراخوان دریافت طرح و ایده های کارآفرینی زنان


  سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار می کند:   فراخوان دریافت طرح ها و ایده های کارآفرینی ویژه مهارت آموختگان، مربیان و کارشناسان زن در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای   در جامعه امروز، زنان نقش مهم و رو به توسعه ای در زمینه خلق کسب و کارهای کارآفرینانه داشته و در …
  اطلاعیه | اجتماعی | چهارشنبه 20 شهریور 1392
 • کارآفرینی:شانس یا هوش


  کتاب کارآفرینی: شانس یا هوشنویسنده: بو پی بادیمترجم ایثار کیانیانتشارات فراسال نشر:1385«بر خلاف شانس های روزمره زندگی شانس در کسب و کار را می توان خلق کرد» کتاب کارآفرینی :شانس یا هوش به قلم پی بادی کارآفرینی جوان و نام ور نوشته شده که خود پایه گذار یک شرکت اینترنتی به نام …
  صفحات داخلی | اجتماعی | یکشنبه 17 شهریور 1392
 • برگزاری بازارچه خود اشتغالی و کارآفرینی در منطقه 10

  برگزاری بازارچه خود اشتغالی و کارآفرینی در منطقه 10
  شهردار منطقه 10 از برگزاری بازارچه خود اشتغالی و کارآفرینی ویژه زنان سرپرست خانوار خبر داد.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 16 مرداد 1392