فراخوانی ...
گفت وگو با طاهره خوشنویسان، مدیرعامل شرکت تاکسی بی سیم بانوان نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 10:21
  گفت وگو با طاهره خوشنویسان، مدیرعامل شرکت تاکسی بی سیم بانوان

  رانندگی شغل پردردسری است؛ آن هم در شهر شلوغی مثل تهران. ترافیک، آلودگی هوا، استرس و عدم امنیت شغلی از جمله مهم ترین مشکلات این شغل است که گاهی مردها را هم به شکوه وا می دارد چه برسد به خانم ها. در چنین شرایطی چند سالی است که تاکسی های سبزرنگ در حالی که رانندگان آن خانم اند وارد عرصه حمل و نقل شهری شده و در کنار سایر رانندگان کار جابه جایی مسافران خانم را برعهده گرفته اند. سراغ مدیرعامل این شرکت طاهره خوشنویسان رفتیم تا از چند و چون سکانداری ناوگان حمل و نقل عمومی توسط بانوان بیشتر بدانیم. مصاحبه زیر حاصل گفت وگوی ما با اوست:

  خانم خوشنویسان شرکت تاکسی بی سیم بانوان از چه سالی و با چه هدفی راه اندازی شد؟
  این شرکت در آذر سال 1385 با هدف ایجاد اشتغال مطلوب برای بانوان و ارائه خدماتی نوین در عرصه حمل و نقل درون شهری ویژه بانوان تاسیس شد.
  از تحصیلات و سابقه کاری تان برایمان بگویید.
  من در رشته کارشناسی فقه و مبانی حقوق در دانشگاه آزاد تحصیل کردم و تا سطح 2 حوزه نیز پیش رفتم و اولین تجارب شغلی ام مربوط به دروس حوزوی است.
  شما از ابتدای فعالیت تاکسی بی سیم بانوان همگام با این ارگان بودید. از روند پیشرفت تاکسی بی سیم بانوان بگویید؟
  ما در آذر سال 85 با 10 پراید کار را شروع کردیم و حالا بعد از تقریبا 2 سال حدود 700 دستگاه خودرو داریم که روزانه 2 هزار سرویس ارائه می دهند. به علاوه این که 30 هزار مشترک هم داریم.
  با توجه به خانم بودن راننده ها تا به حال از نظر امنیتی مشکلی برایشان به وجود نیامده؟
  خیر. ما مقررات خاصی برای حمل و نقل مشترکینمان داریم. یکی از مهم ترین این مقررات این است که تنها مجاز به سوار کردن مسافران خانم هستیم. از سوی دیگر تمام خودروها مجهز به بی سیم و سیستم جانمایی اند (Tracking) که به ما این امکان را می دهند که هر لحظه به صورت آن لاین آن ها را کنترل کنیم.
  یعنی خانواده ها را هم سوار نمی کنید؟
  خیر. طبق آئین نامه فقط خانم ها و کودکان پسر زیر 12 سال مجاز به سوار شدنند و این اعتماد مردم را بیشتر می کند.
  چه آموزش هایی را برای رانندگان برگزار می کنید؟
  تمامی خانم ها کلاس های فنی، کلاس های امداد، اطفای حریق، کلاس های بیمه، قوانین سازمانی و کار با دستگاه های رهیاب گویا (GPS) و جانمایی خودرو را می گذرانند. ضمن این که حضور در این کلاس ها اجباری است.
  همه کسانی که به عنوان راننده استخدام می شوند صاحب خودرواند؟
  خیر. خودرو را شرکت تهیه می کند؛ البته با تسهیلات. یعنی در ابتدا 4 میلیون و 650 هزار تومان را نقدی پرداخت می کنند و مابقی را به صورت وام اقساطی. البته این وام ها را ما نمی دهیم بلکه ما افراد را به بهزیستی و کمیته امداد معرفی می کنیم و آن ها وام را در اختیار رانندگان قرار می دهند. ماشین هایی که تحویل داده می شود همراه با تجهیزات داخل خودرو است که شامل ماساژور برقی در صندلی راننده، دستگاه رهیاب گویا، تاکسی مترهای پرینتری دیجیتال، بی سیم و... است.
  این اقدامات چه دستاوردهایی را به دنبال داشته است؟
   
  کلیه این تمهیدات باعث شد تا در سال 86 به عنوان کارآفرین برتر شناخته شویم. تاکسی بی سیم بانوان تنها شرکت خصوصی تاکسیرانی است که توانسته در کمتر از یک سال ISO بگیرد و در سال گذشته به عنوان برترین در بخش حمل و نقل عمومی انتخاب شود.
  در حال حاضر چند پرسنل دارید؟
  حدود1000 راننده داریم که 700 نفر فعالند و بقیه در حال انتظار و حدود 130 نفر هم پرسنل اداری داریم.
  آیا تحصیل کرده ها هم سراغ این شغل می آیند؟
  بله. ما حدود 10 تا 20 درصد از رانندگانمان تحصیلات لیسانس و بالای لیسانس دارند و 30 درصد هم تحصیلاتشان فوق دیپلم است و مابقی دیپلم دارند.
  چه تسهیلاتی برای رانندگان در نظر گرفته اید؟
  شرکت رانندگان را بیمه می کند. تعاونی مسکن هم راه اندازی کرده ایم. همچنین در حال راه اندازی مهدکودکیم و ایجاد یک تعمیرگاه داخلی که در صورت خرابی ماشین ها هدایتگران مستقیما به شرکت مراجعه کنند.
  رابطه تان با اتحادیه تاکسی رانی چگونه است؟
  خدا را شکر ما راضی هستیم. مشکل همیشه در نامه نگاری های اداری است و گرنه رابطه ما با اتحادیه رابطه شفاف و مثبتی است. تنها مشکل ما بنزین است.؛ ما سهمیه نداریم و تنها روزی 6 لیتر سهمیه برای ما مشکل ساز است.
  برنامه خاصی برای گسترش تاکسی بی سیم بانوان دارید؟
  بله. قصد داریم در شهرهای دیگر هم این سامانه را راه اندازی کنیم. البته در قم و اصفهان چنین پایگاهی راه اندازی شده اما از طرف ما نبوده است. ما در حال مذاکره ایم تا در شهرستا ن های اطراف تهران نیز تاکسی بی سیم بانوان را راه اندازی کنیم. بعلاوه ما با سازمان گردشگری هم وارد مذاکره شدیم تا بتوانیم ارتباط متقابلی با این سازمان داشته باشیم. به این شکل که خانم ها در آزمون رهبری تور که از شرایط آن تسلط به زبان انگلیسی بود ثبت نام کردند و آزمون هم برگزار شد و منتظریم تا جوابش را دریافت کنیم. این امر هم در جهت افزایش سطح کیفی خدمات تاکسی بی سیم بانوان است و هم در جهت گسترش فعالیت تاکسی های بانوان.

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: مرکز اشتغال و کارافرینی
  شماره مطلب: 1139
  دفعات دیده شده: 3940 | آخرین مشاهده: 6 ساعت پیش
مرتبط
 • کارافرینان برتر ایران


  گفت وگو با طاهره خوشنویسان، مدیرعامل شرکت تاکسی بی سیم بانوان  زندگینامه دکتر علی جوانزندگینامه پروفسور لطفی زاده زندگینامه جمیله صادقی؛ بنیان گذار شرکت تاکسی سرویس زنان در ایران  زندگینامه بهروز فروتن؛ بنیان گذار شرکت بهروز  گفت وگو با آزاده یاسمن؛ طراح لباس و …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 12 خرداد 1393
 • اموزشگاه ازاد فنی و حرفه ای رشته امورمالی و بازرگانی


  نام آموزشگاه نام موسس منطقه جنسیت حرفه 1 حرفه 2 تلفن تلفن همراه آدرس ساعات کاری رهرو نرگس السادات خلیلی 8 هر دو حسابداری تکمیلی و مقدماتی و پیشرفته و صنعتی رایانه کار درجه 1و2 و اکسل و …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1392
 • اموزشگاه های ازاد فنی و حرفه ای زنجان


  اسامی آموزشگاههای آزاد حقیقی فعال استان زنجان مجتمع های آموزشی   ردیف آموزشگاه نام مدیر آدرس تلفن ملاحظات 1 پرستو مهرانگیز مخترع خ استانداری ک مهدیه ک ش احدیان پ28 3234615   2 خزر …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 28 خرداد 1392
 • اموزشگاه ازاد فنی و حرفه ای رشته طراحی دوخت


  نام آموزشگاه نام موسس منطقه جنسیت تلفن تلفن همراه آدرس ساعات کاری شهریار رقیه احمدی گلابخوران 13 زن 33343851   خ دماوند اتوبان امام علی نبش ک شهرستانی ( مرتضائی) پ 259 وابسته به مسجد امام جعفر …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392
 • اموزشگاه ازاد فنی و حرفه ای رشته طراحی دوخت


  نام آموزشگاه نام موسس منطقه جنسیت تلفن تلفن همراه آدرس ساعات کاری شهریار رقیه احمدی گلابخوران 13 زن 33343851   خ دماوند اتوبان امام علی نبش ک شهرستانی ( مرتضائی) پ 259 وابسته به مسجد امام جعفر …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392