فراخوانی ...
مدیریت استرس نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 15 اسفند 1391 ساعت 13:50

  نویسنده: دیوید ای.وتن، کیم اس.کمرون

  مترجم: سیدجعفری

  ناشر: موسسه تحقیقات و آموزش مدیریت

  چاپ دوم: 1384

  شتاب روزافزون فناوری و خلاقیت در آستانه هزاره سوم، شهرنشینی در سیطره سازمان ها و تحولات مداوم اجتماعی را به ارمغان آورده است. در این میان کسب مهارت های فردی و مدیریتی نه تنها برای پیش برد اهداف اجتماعی و تداوم حیات سازمان، بلکه برای حفظ و تقویت اثربخشی فردی به ضرورتی اجتناب ناپذیر بدل شده است. اهمیت و ضرورت کسب مهارت هایی چون خویشت نشناسی، ارتباطات موثر، مدیریت استرس،مدیریت زمان، خودکنترلی، مهارت های روابط انسانی، نفوذ و رهبری و ... به عنوان ابزارهایی کارآمد وسرنوشت ساز، برای پی شبرد اهداف فردی، گروهی و سازمانی، امروزه برای همگان آشکار شده است.

  استرس، در ادبیات مدیریت به عنوان واکنشی برای سازش با عامل یا شرایطی که فشاری روانی یا فیزیک ی بر فرد وارد می کند، تعریف شده است. در این وضعیت فرد تحت تاثیر محرک های بیرونی است رس زا از وضعیت عادی خارج می شود و ناخودآگاه برای تطبیق خود با محرک های یادشده تلاش می کند، واکنش های برآمده از این تلاش به صورت استرس نمایان می شوند. استرس با علائم و نشانه های فیزیولوژیک، روانی ورفتاری مانند تغییر ضربان قلب، عصبانیت و بی خوابی همراه است. بر این اساس مدیریت استرس را می توان به عنوان مجموعه راهکارهای موثر برای پیشگیری از استرس، مهار و کنترل استرس و بالاخره به حداقل رسانیدن نتایج و پیامدهای زیان بار آن تعریف کرد.

  کتاب حاضر با توجه به مفاهیم یاد شده و از دیدگاهی کاربردی توسط دو تن از نویسندگان بنام مدیریت به رشته تحریر درآمده است. لذا هدف اصلی آن مهارت آموزی و تقویت توانمندی های فردی خوانندگان (به ویژه مدیران) در استفاده از تکنیک های مدیریت استرس است. پنج بخش اصلی کتاب نیز از همین دیدگاه قابل توجه و منحصربه فرد است. بخش اول با استفاده از آزمون هایی ساده و معتبر به ارزیابی مهارت های افراد در مدیریت استرس می پردازد. بخش دوم که قسمت اعظم کتاب را شامل می شود (با عنوان یادگیری مهارت) مهم ترین مفاهیم نظری مدیریت استرس را به شیوه ای نظام مند مورد تاکید قرار می دهد. این بخش همزمان با ارائه ادبیات موجود در این زمینه، راهکارها و تکنی کهای موجود برای حذف عوامل استر س زا، پرورش استراتژی های انعطاف پذیری فردی و نیز ساز و کارهای موقت غلبه بر استرس را تبیین م ی کند .

  استراتژی هایی که نویسندگان کتاب از آن ها با عناوین وضعی، پی شفعالانه و واکنشی یاد کرده اند.

  بخش سوم با ارائه چند مطالعه موردی و طرح پرسش هایی برای بحث (در انتهای هر قضیه) تجزیه و تحلیل میزان توانمندی افراد در مهارت مدیریت استرس را میسر می کند. با مطالعه و تعمق در این قضایا و سپس با پاسخ گویی تحلیلی به پرسش های آن می توان ضمن تحلیل و بازنگری آموخته های قبلی به تقویت دانش و مهارت های فراگرفته خویش پرداخت. بخش بعدی با عنوان تمرین مهارت، تکالیف و تمرین هایی برای مدیریت استرس در بلندمدت و کوتاه مدت را شامل می شود و بالاخره بخش نهایی با تاکید مجدد بر دیدگاه کاربردی، تکالیف پیشنهادی جذاب و موثری را برای اداره استرس فراروی خوانندگان قرار م ی دهد . بدیهی است از این طریق زمینه تمرین و استفاده بیشتر از مهارت های آموخته شده فراهم می شود. صفحات پایانی کتاب نیز به فرهنگ اصطلاحات، فهرست اعلام و فهرست منابع مزین شده است.

  در ترجمه کتاب با توجه به مباحث روان شناسی و مدیریتی مذکور، نهایت دقت و مراقبت اعمال شده تا ضمن رعایت امانت داری، مفاهیم یاد شده، قابل فهم، روشن و رسا به رشته تحریر درآید. ضمنا پس از ترجمه، درمواردی با استناد به منابع مرتبط، مطالبی در زیرنویس صفحات اضافه شده است تا ضمن روشن تر شدن موضوع از یکنواختی احتمالی متن اصلی نیز کاسته شود.

  بخش های این کتاب عبارتند از:

  - ارزیابی مهارت.

  - یادگیری مهارت.

  - تجزیه و تحلیل مهارت.

  - تمرین مهارت.

  - به کارگیری مهارت.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: مرکز اشتغال و کارافرینی
  شماره مطلب: 1103
  دفعات دیده شده: 2627 | آخرین مشاهده: 4 ساعت پیش
مرتبط
 • کتب کارآفرینی

  کتب کارآفرینی
  شمارهعنوان کتابنویسندهمترجمناشر1اخلاق مدیریت روشن بین؛ فلسفة موفقیت مالی و پیروزی شخصی کونوسوکه ماتسوشیتامحمود متحدکندوکاو2قورباغه را ببوس! برایان تریسی و کریستینا تریسی(دخترش( ژان بقوسیان، نگین گوهریسپید3مبانی کارآفرینی محمود احمدپور داریانی، سیدمحمد …
  کارآفرینی | اجتماعی | شنبه 13 اردیبهشت 1393
 • چهاردهمین مسابقات ملی مهارت انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت برزیل - 2015

  چهاردهمین مسابقات ملی مهارت انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت برزیل - 2015
  مرحله کشوری چهاردهمین مسابقات ملی مهارت ـ انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت برزیل -2015 از تاریخ 5 تا 8 آبان ماه سال جاری از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود.
  خبر | اجتماعی | شنبه 4 آبان 1392
 • کارآفرینی:شانس یا هوش


  کتاب کارآفرینی: شانس یا هوشنویسنده: بو پی بادیمترجم ایثار کیانیانتشارات فراسال نشر:1385«بر خلاف شانس های روزمره زندگی شانس در کسب و کار را می توان خلق کرد» کتاب کارآفرینی :شانس یا هوش به قلم پی بادی کارآفرینی جوان و نام ور نوشته شده که خود پایه گذار یک شرکت اینترنتی به نام …
  صفحات داخلی | اجتماعی | یکشنبه 17 شهریور 1392
 • رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی خبر داد :بهبود فعالیت کاریابی های بین المللی در ماه های آینده

  رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی خبر داد :بهبود فعالیت کاریابی های بین المللی در ماه های آینده
  رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: در صورت تعدیل در سیاست های خارجی کشور، بی تردید فعالیت کاریابی های بین المللی افزایش می یابد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 17 تیر 1392
 • کارآفرینی و سابقه ان در دنیا

  کارآفرینی و سابقه ان در دنیا
  چکیده: در دنیای درحال تحول امروز، کامیابی از آن جوامع و سازمان هایی است که بین منابع کمیاب و قابلیت های مدیریتی و کارآفرینی منابع انسانی خود رابطه معنی داری برقرار سازد. به عبارتی دیگر جامعه و سازمانی می تواند در مسیر توسعه، حرکت روبه جلو و با شتابی داشته باشد که با …
  مقاله | اجتماعی | سه‌شنبه 28 خرداد 1392